22 Máj, Streda
 19 °C
TOP

Znižujte riziko obezity

Obezita je v modernej spoločnosti veľmi rozšírená a je celosvetovo na vzostupe. Podľa odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) však netreba zabúdať na to, že jej vzniku možno častokrát účinne predchádzať. „Venujte pozornosť rizikovým faktorom, ktoré vám ako jednotlivcovi zvyšujú riziko vzniku obezity a snažte sa ich vplyv minimalizovať. Škodlivé vplyvy sa snažte nahradiť či vyvažovať faktormi, ktoré naopak znižujú riziko obezity,“ radia.

Základné princípy zdravšej životosprávy možno podľa nich zhrnúť do siedmich bodov:

1.Jedzte zdravo: Pridajte do jedálnička ovocie a zeleninu. Svetlé pečivo nahraďte celozrnným. Stravujte sa aspoň 5x denne, nevynechávajte raňajky. Vymeňte bežné sladkosti za zdravšie varianty. Vyhnite sa fast foodu (rýchlemu občerstveniu). Vyhnite sa vyprážaniu. Znížte príjem soli a alkoholu.

2.Dodržiavajte pitný režim: Pitný režim dospelého človeka by mal zahŕňať približne 2-2,5 litra tekutín. Nezabudnite na správny výber nápoja, uprednostňujte čistú pitnú vodu alebo nesladený čaj. Vyhnite sa sladeným nápojom.

3.Cvičte: Ak máte problém s pohybovou aktivitou ako jednotlivec, nájdite si blízkeho človeka či skupinku ľudí, s ktorou pôjde cvičenie jednoduchšie. Nájdite športové aktivity, ktoré vás bavia, skúšajte nové pohybové aktivity.

4.Obmedzte sedenie pri počítači alebo s mobilom: Minimalizujte sedavý spôsob života.

5.Pozor na vplyv reklám: Nepodliehajte vplyvu marketingu a reklám, ktoré často propagujú aj nezdravé potraviny a jedlá. Neverte zázračným či módnym riešeniam, ktoré sľubujú rýchle výsledky bez akejkoľvek námahy či zmeny.

6.Odbúrajte stres: Skúste sa každý deň potešiť aspoň jednou maličkosťou. Udržiavajte kontakt s blízkymi, ktorí vám pomáhajú odbúravať stres bežných dní.

7.Doprajte si kvalitný spánok: Doprajte si dostatok času na oddych. Dajte svojmu telu príležitosť zregenerovať sa, spracovať fyzickú a psychickú záťaž a načerpať nové sily.

Informácie poskytol ÚVZ SR / Fb

text pod foto: zdroj foto b1 pixabay

Odoslať komentár