22 Júl, Pondelok
 23 °C
TOP

Uhorky a ich blahodárne účinky na zdravie

Uhorky pochádzajú z Indie a patria medzi najstaršie úžitkové plodiny. Veľmi obľúbené boli v starovekých civilizáciách Egypta, Grécka a Ríma, kde ich nielen konzumovali, ale využívali aj blahodarné účinky uhoriek na hojenie pokožky.

Dnes poznáme veľké množstvo odrôd uhoriek, ktoré sa pestujú po celom svete. Majú rôzny tvar a ich sfarbenie je zvyčajne tmavozelené a skrýva sa pod ním výdatná, chrumkavá a šťavnatá dužina, vrátane semiačok, ktoré sú tiež jedlé.

Uhorky a vitamíny

Uhorky majú vysoký obsah vody, až 96%, preto sú vhodné na vylepšenie hydratácie organizmu aj v letných horúčavách. Obsahujú množstvo vitamínov, ako C, A, K, B a minerálnych látok, napríklad draslík, horčík, mangán, kremík, ktorými pomáhajú posilňovať imunitný systém, srdcovú činnosť a prispievajú k skrášleniu pokožky, nechtov či vlasov. Okrem toho podporujú ich rýchlejší rast. „Kremík nachádzajúci sa v uhorkách posilňuje kĺby, šľachy, chrupavky a väzivá. Uhorky v sebe skrývajú dôležitý enzým erepsín, ktorý štiepi bielkoviny a tým zlepšuje využitie bielkovín v organizme“, hovorí Mgr.Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava. Protizápalový flavonol nazývaný fisetin, nám zlepší pamäť a ochráni nervové bunky pred starnutím. Šťavy, ktoré sa z uhoriek uvoľňujú počas ich hryzenia a žuvania v ústach, potláčajú zápaly ďasien a urýchľujú ich hojenie. Dostatočné množstvo vlákniny v uhorkách zasa zabezpečí správny pohyb čriev, v kombinácii s vysokým obsahom vody podporí vyprázdňovanie a zabráni zápche.

Použitie

Ideálne je podľa odborníkov konzumovať čerstvé uhorky, môžeme ich pridať do smoothie drinku, alebo si pripraviť osviežujúcu uhorkovú šťavu. Počas horúcich letných dní nám uhorky dokážu priniesť skutočné osvieženie. Výťažky z uhoriek sa vo veľkej miere používajú na kozmetické účely. Dokážu zjemniť, osviežiť, upokojiť a hydratovať pokožku, zmenšiť póry a celkovo rozjasniť a zlepšiť stav pleti. Vďaka obsahu polysacharidov vytvárajú tieto extrakty z uhorky na pokožke „gélovú“ vrstvu, podobne ako aloe vera, ktorá pôsobí ako bariéra a udržuje vlhkosť. Výťažky z uhoriek sú účinné aj na slnkom spálenú pokožku a taktiež ak potrebujeme zredukovať kruhy pod očami.

Informácie poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava

zdroj foto krzys16 pixabay

Odoslať komentár