24 Apríl, Streda
 5 °C
TOP

Trápi vás strata čuchu a chuti aj po prekonaní koronavírusu – prinášame rady odborníkov

Stratou čuchu a chuti trpí veľa ľudí aj po prekonaní koronavírusu. Niekedy to trvá ešte týždne, dokonca mesiace. Odborníci prichádzajú s neinvazívnou terapeutickou rehabilitačnou metódou pre zlepšenie narušenej čuchovej funkcie. Prinášame ich rady.

Náhla strata čuchu a/alebo chuti patrí medzi hlavné príznaky ochorenia COVID-19. Hoci sa porucha čuchu u väčšiny pacientov spontánne upraví v priebehu niekoľkých dní, u časti pacientov pretrváva aj niekoľko týždňov až mesiacov po prekonaní ochorenia. V prípade, že porucha čuchu pretrváva dlhšie ako 4 týždne po odznení ochorenia, odporúčajú odborníci obrátiť sa na ORL lekára, ktorý určí ďalší terapeutický postup.

Čuchový tréning

Ak nedôjde k návratu čuchu spontánne, tak odborníci odporúčajú absolvovať čuchový tréning. Ide o neinvazívnu terapeutickú rehabilitačnú metódu, ktorá by mala prispieť k zlepšeniu narušenej čuchovej funkcie a zvládnete ju v pohodlí domova.

Podstata metódy

Metóda spočíva v dráždení čuchového orgánu prirodzenými neagresívnymi čuchovými vnemami na pravidelnej dennej báze. Využívajú sa esencie, ktoré je možné si zadovážiť v predajni potravín, lekárni či špecializovaných prevádzkach. Odporúčané sú esencie s vôňou citrónu, ruže, klinčekov, škorice, eukalyptu.

Postup

Pacient trénuje svoj čuch denne aspoň 2 krát, krátkymi vdychmi nad nádobkou so širokým otvorom s obsahom esencie. Čuchová stimulácia nad jednou nádobkou nemá byť dlhšia ako 10 sekúnd. Nasleduje výmena nádobky s ďalším čuchovým podnetom, až po absolvovanie všetkých vôní. Čuchový tréning sa odporúča vykonávať dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Jestvujú aj štandardizované testy

Z iniciatívy vedcov zo Slovenskej akadémie vied vznikol projekt s názvom Čuch a COVID-19. Vďaka nemu si záujemcovia mohli z pohodlia domova čuch otestovať pomocou Testu parfémovaných fixiek. „Vyšetrenie pomocou Testu parfémovaných fixiek nám umožní objektivizovať poruchy čuchu, keďže samohodnotenie pacientom nemusí byť spoľahlivé,“ vysvetlila Enikő Račeková z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, ktorá je jednou z koordinátoriek projektu. Toto testovanie je určené pre ľudí s náhlou poruchou čuchu a pre ľudí s pretrvávajúcou poruchou čuchu po prekonaní ochorenia COVID-19. Keďže prvá fáza projektu je pre veľký záujem ukončená, príjem žiadostí je dočasne pozastavený. Odborníci však veria, že projekt bude pokračovať už čoskoro. Svoj záujem môžete zatiaľ vyjadriť zaslaním správy na adresu info@cuch.sk, po otvorení druhej fázy budete o možnosti zapojiť sa informovaní e-mailom.

Projekt Čuch a COVID-19 je jedným z výsledkov dlhotrvajúceho úsilia riešiteľského kolektívu o zavedenie vyšetrovania čuchu ako všeobecnej klinickej diagnostickej metódy na Slovensku, podobne ako je to v okolitých štátoch. Garantom projektu je Pavel Doležal, prezident Slovenskej spoločnosti pre ORL a chirurgiu hlavy a krku. Projekt vznikol a je realizovaný vďaka podpore občianskeho Združenia pre podporu neurovedného výskumu.

Informácie poskytla Slovenská akadémia vied a cuch.sk.

Odoslať komentár