21 Máj, Utorok
 18 °C
TOP

K teplu domova v brodzianskom kaštieli prispievali svojou spoločnosťou aj leonbergery

Slovanské múzeum A. S. Puškina v Brodzanoch sa môže pochváliť zaujímavou kuriozitou. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia bol kaštieľ domovom vzácneho plemena psov leonbergerov, ktoré obľubovala nielen cisárovná Sisi, ale tiež nemecký kancelár Otto von Bismark či hudobný skladateľ Richard Wagner.

Z Viedne do brodzianskeho kaštieľa si toto vzácne plemeno psov priniesla Puškinova neter, šľachtičná Natália Oldenburgová a stala sa tak ich prvou chovateľkou na Slovensku. A možno preto, že nemala vždy šťastie na ľudí, venovala svoju lásku vo zvýšenej miere práve zvieratám a viedla k tomu aj svoje dve deti – dcéru Frederiku a syna Alexandra.

Natália Oldenburgová bola dušou umelkyňa

Vojvodkyňa Natália zanechala o svojom živote množstvo svedectiev – písala básne, listy a maľovala obrazy. Kaštieľ v Brodzanoch sa pýši viacerými podarenými obrazmi leonbergerov z jej dielne. Väčšinu obrazov namaľovala v 90. rokoch 19. storočia. Psy verne zachytila aj s ich dominantnými povahovými rysmi, z ktorých sa dá vyčítať šibalstvo či smútok. Na obrazoch nechýba rok a meno psa. Rovnako im venovala niekoľko básní plných nehy a citu. „Keby som nemala svojich psov, dávno by som prestala veriť vo vďačnosť a vernosť,“ konštatovala raz Natália Oldenburgová.

Psy sa stali náplňou jej života

Vzťah Natálie a jej štvornohých miláčikov bol pritom vzájomný – psy ju oddane nasledovali, ona im vernosť oplácala bezvýhradnou láskou. Najmä po smrti manžela Elimara a dcéry Frederiky sa stali náplňou jej života, útechou a oporou. Z kaštieľa často utekala do svojho letohrádku Babylon nad dedinou, kde zvykla oddychovať a spávať i pod holým nebom v obkľúčení svojich psov. Trochu zvláštna a samotárska šľachtičná cvičila vo voľnej prírode a bežne jazdila na koni po miestnych horách v sprievode svojich štvornohých kamarátov. Takmer neprežila epidémiu leonbergerov, ktorá zasiahla celú jej svorku v 20. rokoch 20. storočia. Až dve nové šteniatka, ktoré si doniesla z Viedne, ju postavili opäť na nohy.

Natália Oldenburgová bola jediným dieťaťom z druhého manželstva rakúskeho diplomata a baróna Viktora Gustava Vogel von Friesenhof (1807–1889) a ruskej šľachtičnej Alexandry Nikolajevny Gončarovovej (1811–1891). Alexandra Nikolajevna a manželka ruského básnika A. S. Puškina, Natália Nikolajevna, boli sestry a Natália po smrti A.S. Puškina kaštieľ v Brodzanoch často navštevovala.

Odoslať komentár