21 December, Sobota
 3 °C
TOP

Pravidelné vyšetrenia sú dôležité

Skríningové vyšetrenia odhaľujú ochorenie v skoršom štádiu a zachraňujú životy. Zistite, na ktoré vyšetrenia máte nárok, a absolvujte svoju pravidelnú a bezplatnú onkokontrolu čo najskôr.

Preventívne a skríningové opatrenia sú dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie. „Cieľom skríningu je vyhľadávať onkologické ochorenie v jeho včasnom štádiu. Skorší záchyt ochorenia pacientovi dokáže zlepšiť možnosti liečby, znížiť jej záťaž na organizmus a významne znížiť riziko úmrtia v dôsledku ochorenia. V rámci onkologického skríningu je dokonca možné zachytiť chorobné zmeny v tele ešte pred rozvojom rakoviny a úspešnou liečbou zabrániť vzniku invazívneho nádorového ochorenia,“ vysvetľujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Tri skríningové programy

Na Slovensku v súčasnosti fungujú tri skríningové programy zamerané na tie skupiny obyvateľstva, ktoré čelia zvýšenému riziku vzniku ochorenia. Cieľom skríningov je včasné odhaľovanie rakoviny prsníka, rakoviny krčka maternice a rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Onkokontrola prsníka:

-Mamografické vyšetrenie prsníkov je určené ženám vo veku 50-69 rokov.

-Pravidelné mamografické vyšetrenia prsníkov odhaľujú rakovinu prsníka v štádiách, kedy je vysoká pravdepodobnosť na vyliečenie. Ide o najčastejšiu rakovinu žien, ročne sa na Slovensku zaeviduje viac ako 3-tisíc novozistených prípadov.

-Vyšetrenie je bezpečné a trvá zhruba 5 minút.

-Ak je všetko v poriadku, vyšetrenie absolvujete opäť o 2 roky. Ak by ste však medzičasom zaznamenali na prsníku zmeny, bezodkladne ich konzultujte so svojím lekárom.

Onkokontrola krčka maternice:

-Cytologické vyšetrenie je určené ženám vo veku od 23 do 64 rokov.

-Pravidelné vyšetrenia pomáhajú odhaliť rakovinu krčka maternice v štádiách, kedy je liečiteľná. U žien v reprodukčnom a produktívnom veku patrí medzi druhú najčastejšiu rakovinu, pričom najvyšší výskyt je zaznamenaný u žien vo veku okolo 45 rokov. Na Slovensku na rakovinu krčka maternice ochorie ročne približne 600 žien a zomrie približne 200 žien.

-Až 99 % percent prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus HPV.

-Odber vzorky na cytologické vyšetrenie sa robí počas gynekologickej prehliadky.

-Prvé dva cytologické stery z krčka maternice urobí lekár v ročnom intervale. Ak budete mať výsledky z oboch sterov v poriadku, vyšetrenie sa zopakuje až o 3 roky a následne pri normálnych výsledkoch pokračuje v trojročnom intervale.

Onkokontrola hrubého čreva a konečníka:

-Vyšetrenie je určené mužom a ženám vo veku od 50 do 75 rokov.

-Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) je celosvetovo jedno z narozšírenejších onkologických ochorení.

-Vyšetrenie sa môže realizovať dvoma spôsobmi, pacient môže absolvovať test na skryté krvácanie do stolice (TOKS), prípadne podstúpiť skríningovú kolonoskopiu.

-Pri oboch vyšetreniach je cieľom zachytiť existenciu polypov v hrubom čreve, ktoré môžu byť predstupňom rakoviny. Prvý test (TOKS) zachytáva okom neviditeľné množstvo krvi v stolici a následne sa pátra po jeho príčine. Pri skríningovej kolonoskopii sa dajú polypy zachytiť a odstrániť ihneď počas vyšetrenia.

-Test na skryté krvácanie do stolice sa robí každé 2 roky. Skríningová kolonoskopia má vyššiu spoľahlivosť a preto je interval medzi vyšetreniami dlhší, postačí každých 10 rokov.

Podrobné informácie o skríningoch, postupy pri objednávaní a zoznamy preverených pracovísk poskytujúcich jednotlivé vyšetrenia nájdete na stránke www.onkokontrola.sk.

Informácie poskytol ÚVZ SR, Odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu

Ilustračné foto. zdroj foto jossuetrejo_oficial pixabay

Odoslať komentár