23 November, Sobota
 1 °C
TOP

Nepodceňujte prevenciu rakoviny hrubého čreva

Druhou a treťou najčastejšou onkologickou diagnózou v Európe u žien i mužov je rakovina hrubého čreva a konečníka. Na Slovensku toto ochorenie každý rok diagnostikujú 4800 ľuďom a tvorí viac ako 12 percent všetkých úmrtí na onkologické ochorenia v Európe.

Tomuto nepriaznivému stavu sa však dalo zabrániť prevenciou a skorou diagnostikou. Včasné štádia tohto ochorenia sa až v 90 percentách dajú riešiť bez akejkoľvek ďalšej liečby. „Pravidelný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka je dôležitý, pretože mnoho ľudí s týmto ochorením nemusí mať žiadne príznaky niekoľko rokov,“ uvádza na sociálnej sieti rezort zdravotníctva a zároveň dodáva, že rakovine hrubého čreva a konečníka sa dá predísť dodržiavaním zdravého životného štýlu. Dôležité je nefajčiť, vyhýbať sa alkoholu, udržiavať si zdravú hmotnosť, nekonzumovať červené a priemyselne spracované mäso, jesť dostatok ovocia a zeleniny, pravidelne sa venovať pohybu a zúčastňovať sa preventívnych vyšetrení.

Rozpoznajte príznaky včas

Poznanie príznakov rakoviny hrubého čreva a konečníka môže podľa odborníkov prispieť ku skoršej diagnostike a výrazne zlepšiť šance na úspešnú liečbu. „Ľudia s rakovinou hrubého čreva a konečníka však môžu mať niektorý, všetky, alebo žiadne z uvedených príznakov,“ objasňuje rezort zdravotníctva.

Hlavné príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka sú:

-zmena vo vyprázdňovaní stolice, ktorá trvá viac ako niekoľko dní napríklad hnačka,zápcha, alebo pocit, že sa črevo úplne nevyprázdnilo

-užšia “ceruzková” stolica

-krv v stolici (červená alebo veľmi tmavá)

-krvácanie z konečníka

-časté nadúvanie, plynatosť, kŕče a bolesti v bruchu

-strata hmotnosti bez známeho dôvodu

-pocit únavy a slabosti

-bolesť v spodnej časti chrbta

Dajte si urobiť test

Všeobecne odporúčaným vyšetrením v populácii s bežným rizikom kolorektálneho karcinómu je test na okultné krvácanie (TOKS) od 45-50 roku veku. V prípade, že výsledok testu je pozitívny, následne je potrebné absolvovať kolonoskopiu. Tento postup je podľa odborníkov účinný nielen na odhalenie nádorov hrubého čreva, ale aj predrakovinových lézií – polypov. „Približne 8 percentám ľudí pri kolonoskopii po pozitívnom výsledku testu na okultné krvácanie zistia polypy. Pri histológii sa ukáže, že 3 percentá z týchto polypov sú rakovinového charakteru. Väčšina prípadov kolorektálneho karcinómu sa vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov, preto sa pravidelný skríning odporúča od tohto veku,“ informuje rezort zdravotníctva.

autor foto StockSnap pixabay

Odoslať komentár