16 Apríl, Utorok
 6 °C
TOP

Na afty v ústach pomôžu bylinky

Za nepríjemnou bolesťou v ústnej dutine sprevádzanou sťaženým prehĺtaním, žuvaním i rozprávaním stoja častokrát afty. Hoci ide len o drobné vriedky, dokážu poriadne znepríjemniť život. Jestvuje však zopár trikov ako urýchliť ich hojenie.

Afty sú biele až nažltlé vriedky s červenými okrajmi a najčastejšie sa vyskytujú na ďasnách, na podnebí, na vnútornej strane líc, či vnútornej časti pier ale aj na spodnej strane jazyka a dosahujú veľkosť od 2 do 10 mm. Presná príčina ich vzniku nie je známa a liečba je v ich prípade rovnako otázna. Zvyčajne zmiznú do 10 až 14 dní aj bez nášho zásahu. Keďže sú však pomerne bolestivé, môžeme ich hojenie urýchliť. V lekárňach sú k dispozícii rôzne antimikrobálne ústne vody, roztoky či gély. Siahnuť však môžeme aj po osvedčených receptoch našich starých mám a spoľahnúť sa na bylinky, propolis či med.

Výplachy ústnej dutiny

Pripravte si odvar z repíka, šalvie alebo harmančeka. Všetky tieto bylinky pomôžu zmierniť zápal v ústnej dutine a majú tiež dezinfekčné vlastnosti.

Odvar z repíka alebo šalvie:

Do väčšej šálky vsypte jednu až dve polievkové lyžice repíka alebo šalvie a zalejte 0,3 litra vriacej vody. Následne nechajte v prikrytej šálke lúhovať 10 až 15 minút a potom preceďte cez sitko. Vlažným odvarom si vyplachujte ústnu dutinu aspoň päť minút. Nepite.

Potieranie medom či propolisom

Afty si môžete potierať včelým medom alebo propolisom.

Náš tip:

V čase, keď vás trápia afty, vyhnite sa konzumácii citrusov a pikantných jedál. Rovnako si dajte pozor na príliš horúce jedlá a nápoje a doplňte vitamíny.

Odoslať komentár