26 December, Štvrtok
 -2 °C
TOP

Lieky a bylinky sa môžu ovplyvňovať

Pijete kávu alebo bylinkové čaje, či užívate doplnky stravy s bylinkami? Ak áno, tak by ste mali vedieť, že môžu obsahovať bylinky, ktoré spôsobujú liekové interakcie. Na sociálnej sieti o tom informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a uvádza tiež príklady.

Podľa odborníkov zo ŠÚKL príjem kofeínu môže napríklad vplývať na to, ako lieky, ktoré užívame účinkujú. Jeho konzumácia môže v niektorých prípadoch ovplyvniť napríklad vstrebávanie liekov do organizmu alebo zvýšiť riziko nežiaducich účinkov liekov a znížiť ich účinnosť. „Ak užívate vitamíny alebo iné doplnky stravy, treba byť opatrný, pretože môžu obsahovať bylinky, ktoré spôsobujú liekové interakcie. Medzi asi najznámejšie bylinkovo-liekové interakcie patrí napríklad čierna rasca, cesnak, ženšen, ginko alebo dokonca aj ľubovník bodkovaný či kurkumín,“ upozorňujú odborníci.

Cesnak – Hoci cesnak poznáme najmä ako prírodné antibiotikum, môže táto liečivá rastlina alebo jej extrakt znížiť koncentrácie liečiv, akými sú napríklad kolchicín, digoxín či doxorubicín. V niektorých prípadoch môže dokonca riediť krv podobne ako kyselina acetylsalicylová.

Kurkumín – Kurkumín mnohí používajú ako prevenciu proti infekčným ochoreniam a podporu imunity. Ukázalo sa však, že môže znížiť hladiny niektorých antidepresív a antipsychotík.

Ginko – Pokiaľ ide o ginko, zabraňuje zoskupovaniu krvných doštičiek, čo môže zvýšiť riziko krvácania najmä v kombinácii s liekmi proti tvorbe krvných zrazenín a liekmi, ktoré zabraňujú riziku krvácania.

Ázijský ženšen – kde patrí japonský, čínsky a kórejský, môže znížiť účinnosť mnohých liekov, vrátane tých na chemoterapiu a liečbu HIV, ale napríklad aj niektorých liekov na vysoký krvný tlak či vysoký cholesterol a niektorých antidepresív.

Čierna rasca – môže zasa znížiť účinnosť liekov ako sú amiodarón – na liečbu srdcových ochorení, niektoré antihistaminiká a mnohé lieky na zníženie vysokého cholesterolu.

Zdroj informácií ŠÚKL / Fb

Ilustračné foto. zdroj foto atulcodex pixabay

Odoslať komentár