18 Apríl, Štvrtok
 4 °C
TOP

Jedlé kvety plné vitamínov

V poslednom období sa jedlá zdobené kvetmi stávajú veľmi populárnymi a obľúbenými. Mnohým sa už stalo, že nás ponúkli jedlom ozdobeným týmito farebnými kráskami, no nemali sme odvahu ich ochutnať a tak sme ich radšej odložili bokom. To však podľa odborníkov nemusíme robiť, pretože existuje množstvo kvetov, ktoré je možné bez obáv konzumovať. Ideálne však je, ak sú bez chemického ošetrenia, ideálne dopestované doma v záhradke.

Jedlé kvety sú rovnako ako bylinky plné vitamínov, minerálov, enzýmov a antioxidačných látok. Nie sú iba dekoráciou, ale ich konzumácia je podľa odborníkov prínosná aj pre naše zdravie. Niektoré posilňujú náš imunitný systém, iné podporujú trávenie, chuť do jedla, alebo môžu pomôcť pri eliminácii rozličných zdravotných problémov.

Kvety sedmokrásky – „nájdete v nich saponíny, viaceré organické kyseliny, inulín prospievajúci tráveniu, alebo flavóny s antioxidačným účinkom. Sedmokráska sa tiež využíva pri problémoch dýchacích ciest, pomáha hojiť rany a podporuje činnosť pečene“, hovorí Mgr.Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava. Kvety sedmokrásky môžete použiť na ozdobenie chlebíčkov i zákuskov, ale možno ich pridať aj do kúpeľa, pretože majú relaxačné účinky.

Kvety fialky – fialka je jednou z tých liečivých bylín, o ktorých máme zachované najstaršie záznamy. Už Kelti oceňovali účinky tohto nežného kvietka na pleť a v starom Ríme sa liečili bolesti hlavy privoniavaním k fialke. V stredoveku bola s obľubou používaná ako preháňadlo pre deti. „Nájdeme v nej účinné látky ako sú flavonoidy, saponíny a vitamín C. Keďže má jemne sladkú chuť, hodí sa skôr do sladších pokrmov“, radí odborníčka.

Náš tip: Jemné kvietky fialky krásne pôsobia zmrazené v kockách ľadu a aj výborne doladia chuť letných osviežujúcich nápojov.

Pozor: Jediný typ fialky, ktorý nevyužívame ani na tanieri, ani ako liečivú bylinku, je fialka okrasná (africká), ktorá zvyčajne kvitne v kvetináči v interiéroch.

Zdroj informácií Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava

zdroj foto Ekologiskt_Skafferi pixabay

Odoslať komentár