18 Apríl, Štvrtok
 4 °C
TOP

Exotické liči je plné vitamínov

Liči je exotické ovocie, ktoré má pôvod v Číne. Pre vizuálnu podobnosť ovocia s kožou magických tvorov nazývajú Číňania liči aj „dračie oko“. Toto ovocie je v Číne symbolom lásky a romantiky.

Liči rastie v tropických pásmach. Strom dorastá do výšky 10 až 15 metrov a miluje svetlo a teplo, no nezvláda mrazy. Chutný plod liči (litchi) je ukrytý pod šupkou podobne ako orech. Šupka nie je jedlá. Konzumuje sa dužina, ktorá sa ľahko vylúpne z tvrdého obalu. Je veľmi šťavnatá a má sladkokyslú chuť.

Účinky na zdravie

V liči nájdeme veľa antioxidantov, vitamínov a ďalších dôležitých látok pre celkové zdravie človeka. Vysoké množstvo vitamínu C dobre funguje na podporu imunity. „Ovocie je účinné pri prechladnutí a kašli. Vláknina, ktorá sa v liči nachádza pomáha pri problémoch tráviaceho systému“, hovorí Mgr.Klinčáková z odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava. „Z hľadiska minerálov dodá liči organizmu aj vyvážené množstvo horčíka, fosforu a vápnika, ktoré sú nevyhnutné pre pevné kosti,“ objasňuje odborníčka.

Použitie

Liči môžeme konzumovať čerstvé, ale sa dá zakúpiť aj sušené. Môžeme ho použiť pri príprave ovocných šalátov, ovocných kokteilov, džemov, marmelád, tvarohu, dezertov či rozličných nápojov.

Náš tip:

Jogurtový nápoj s liči

Suroviny: 10 kusov liči, 2 banány, 200 g ananásu, 300 ml bieleho jogurtu, med

Postup:

Banány a ananás očistíme a nakrájame na menšie kúsky. Liči zbavíme šupky, odstránime kôstky a dužinu vložíme do mixéra. Pridáme kúsky banánov, ananásu a jogurt. Dôkladne rozmixujeme a dochutíme medom.

Nápoj prelejeme do pohárov, ozdobíme kúskami ovocia a môžeme podávať.

zdroj informácií Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava

zdroj foto Nikiko pixabay

Odoslať komentár