16 Apríl, Utorok
 6 °C
TOP

Čo sú generické lieky?

Ponúkli vám niekedy v lekárni generický liek, ktorému sa tiež hovorí generikum a vy ste nevedeli, čo sú to generické lieky a či sú bezpečné? Odpoveď ponúkajú odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

„Generický liek je rovnako účinný, bezpečný a kvalitný ako originálny liek. Originálny liek vznikol na základe vývoja a výskumu nového liečiva. Firma, ktorá ho zaregistruje, k nemu vlastní ochranné práva. Tie po desiatich rokoch vypršia. Generický liek obsahuje liečivá, ktoré nie sú chránené ochrannými právami. Čiže ide o rovnocenný ekvivalent originálneho lieku, ktorému vypršali ochranné práva,“ objasňujú odborníci zo ŠÚKL a dodávajú: „aby sme mohli považovať liek za generický k inému lieku, musí obsahovať tú istú účinnú látku, s rovnakým obsahom a v tej istej liekovej forme. To, čo môže a nemusí byť odlišné, je obsah a zloženie pomocných látok.“

Klinické skúšky

Generický liek môže byť registrovaný a uvedený na trh až po vypršaní ochranných práv, ktoré vlastní výrobca originálneho lieku. Rovnocennosť generika s originálnym liekom sa dôsledne overuje laboratórnymi a klinickými skúškami. „Preto netreba mať obavy, keď vám lekárnik generikum ponúkne ako náhradu za originálny liek – generické lieky sú rovnako bezpečné a účinné ako tie originálne,“ vysvetľujú odborníci.

Sú lacnejšie

Podiel generických liekov na slovenskom trhu tvorí asi 70 %. Ich výhodou je, že sú lacnejšie, pretože sa do ich ceny nezapočítavajú náklady na náročný výskum a vývoj tak, ako pri originálnych liekoch. „Generické aj originálne lieky sú pre pacientov rovnako dôležité. Vďaka originálnym liekom získavajú pacienti prístup k novým možnostiam liečby. Generiká zase pomáhajú zaistiť, aby bola liečba finančne dostupná,“ uzatvárajú odborníci.

Zdroj informácií ŠÚKL / FB

Ilustračné foto. zdroj foto StockSnap pixabay

Odoslať komentár