22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Ako psychicky zvládnuť aktuálnu situáciu

V súvislosti s udalosťami v susednej Ukrajine sa nachádzame v situácii, v akej sme nikdy neboli. Každá naša emócia, ale aj rozdielna emócia niekoho iného, je podľa odborníkov v poriadku v konfrontácii s nečakanou situáciou.

V súvislosti s tým môžeme u seba alebo u druhých vnímať ťažkosti s koncentráciou a pamäťou, zhoršený výkon, nepokoj, podráždenosť a vnútorné napätie, otupenosť zmyslov až apatiu, pocit zahltenia, zaplavenia, úbytok alebo, naopak, prebytok energie, nechutenstvo, nespavosť, plačlivosť, precitlivenosť, intenzívne negatívne myšlienky spojené s budúcnosťou, telesný diskomfort – bolesť hlavy, napätie v rôznych častiach tela.

Takto si môžeme pomôcť sami:

-Uvedomme si, že tieto pocity sú normálnou reakciou na nenormálnu situáciu, prijmime ich, neodsudzujme ich u seba ani u iných.

-Prijmime fakt, že táto situácia tu jednoducho je, ale jedného dňa prejde.

-Snažme sa zachovať pokoj, zhlboka dýchajme. Buďme aj v tomto ťažkom období láskaví a pomáhajme druhým.

-Zostaňme v spojení so svojimi blízkymi a priateľmi. Dodáva to pocit bezpečia a zmierňuje to stres.

-Obmedzme prístup k médiám. Sledovanie správ v nás udržiava napätie a pocit ohrozenia.

-Vyhľadávajme informácie z oficiálnych zdrojov.

-Nešírme neoverené správy a hoaxy.

-Zapojme sa do komunitnej pomoci.

-Strach, úzkosť či plač sú v tejto chvíli úplne normálne a pochopiteľné emócie. Nehanbime sa za ne. Naopak, hovorme o tom s blízkymi ľuďmi, nezostávajme s našimi myšlienkami a pocitmi osamote. Pomôže aj písanie denníka.

-Počúvajme svoje vnútorné potreby a dajme im priestor – je v poriadku vyjadriť solidaritu či zapojiť sa do pomoci, ale aj nevyjadrovať sa a zostať neutrálny.

-Vyhýbajme sa alkoholu a veľkým dávkam kofeínu – môžu podporovať napätie a úzkosť.

S dôverou sa obráťte na odbornú pomoc, ak cítite, že si s intenzitou negatívnych pocitov neviete sami poradiť – tím odborníkov a odborníčok na krízovej Linke dôvery Nezábudka je pripravený vám pomôcť prejsť cez tieto pocity. Volať môžete nonstop bezplatne na 0800 800 566.

Informácie poskytla Liga za duševné zdravie

zdroj foto cocoparisienne pixabay

Odoslať komentár