28 Apríl, Nedeľa
 23 °C
TOP

Ako predchádzať detskej obezite?

V týchto dňoch sme si pripomenuli Svetový deň obezity. Tá sa žiaľ nevyhýba ani deťom. Rodičia však podľa odborníkov dokážu efektívne znižovať riziko vzniku obezity tým, že v rodine vytvoria predpoklady pre formovanie zdravého životného štýlu.

„Rodičia, ale aj inštitúcie, by sa mali sústrediť najmä na tieto oblasti životosprávy,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na svojej Facebookovej stránke:

Výživa – „Nezdravá výživa je počas detstva a dospievania jedným z hlavných rizikových faktorov obezity. V tomto veku na deti pôsobí veľký vplyv marketingu nezdravých potravín a sladených nápojov, taktiež tlak od rovesníkov a v neposlednom rade aj predstavy o ideálnom tele. Dospievajúce deti majú mimo domu väčšiu slobodu vo výbere jedla a nápojov. Často preferujú konzumáciu jedál, ktoré sú chudobné na potrebné živiny, no bohaté na kalórie, majú vysoký obsah tukov a cukrov,“ píše ÚVZ SR a dodáva, že sa odporúča konzumovať aspoň päť porcií ovocia a zeleniny denne. „Konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny, zníženie tukov a pridaných cukrov v potravinách vedie k zníženiu rizika vzniku obezity. Vyhnúť sa treba kaloricky bohatým a súčasne nutrične chudobným potravinám, vrátane sladených nápojov, fast foodov a podobne,“ objasňujú odborníci.

Pohyb – Odporúčaná pohybová aktivita pre deti vo veku 5 – 17 rokov je denne aspoň 60 minút pohybovej aktivity strednej alebo silnej intenzity.

-Nízka intenzita: bicyklovanie po rovine, jazda na kolobežke, skateboarde, presun peši do a zo školy, prechádzka.

-Stredná intenzita: bicyklovanie v premenlivom teréne, korčuľovanie, rýchla chôdza, turistika, volejbal, joga.

-Silná intenzita: atletický beh, rýchla cyklistika, športové plávanie, detská naháňačka, basketbal, futbal, hokej, zumba, rýchla chôdza do kopca.

Sledovanie televízie a čas pred obrazovkou (telefónu, tabletu, či iného zariadenia) je uznávaný rizikový faktor vzniku obezity. Tieto aktivity podporujú sedavý spôsob života. Človek zároveň obvykle siahne po väčšom množstve občerstvenia, taktiež sa obmedzuje čas, ktorý by sa dal využiť na rôznu pohybovú aktivitu.

Zdravý spánok – Je dokázané, že existuje vyššia pravdepodobnosť zvýšeného BMI medzi tými, ktorí majú zlú kvalitu spánku – a to bez ohľadu na jeho dĺžku. Adolescenti by mali spať min. 8,5 až 10,5 hodiny denne.

Zdroj informácií ÚVZ SR / Fb

Ilustračné foto. zdroj foto Adelkazaika pixabay

Odoslať komentár