20 Júl, Sobota
 22 °C
TOP

Pozor na nové praktiky podvodníkov

Polícia Slovenskej republiky na sociálnych sieťach upozorňuje na nové praktiky podvodných e-shopov. Treba si dať podľa nej pozor na falošné stránky značkových obchodov.

„Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na rastúci počet podnetov ohľadom internetového predaja značkového tovaru pod falošnou doménou. Tieto podvodné e-shopy zneužívajú známe značky, pričom kopírujú dizajn a webové adresy stránok ponúkajúcich takýto tovar s cieľom zmiasť potenciálne obete,“ informuje polícia prostredníctvom sociálnych sietí a dodáva, že podvod spočíva v tom, že prevádzkovateľ webu registruje jeho názov s doménou .sk tak, aby sa čo najviac podobal na originálnu stránku. „Môže ísť teda o weby, ktoré namiesto oficiálnej domény, napríklad .com alebo .eu, používajú slovenskú doménu. Prípadne kopírujú originálnu slovenskú stránku tak, že v adrese zmenia alebo doplnia slovo. Najčastejšie ide o stránky ponúkajúce obuv, oblečenie či iný značkový tovar,“ približuje polícia.

Takto podvodníkov prekuknete

-Najskôr si skontrolujte webový odkaz e-shopu, na ktorý klikáte. Overte si či ide o skutočnú stránku a nie o podvodnú, ktorá sa za tú originálnu iba vydáva. Užitočné vedia byť aj recenzie od iných používateľov, ktoré dohľadáte za pár klikov.

-Veľa vám o e-shope napovedia aj informácie, ktoré o sebe zverejňuje – či je zverejnená identita prevádzkovateľa alebo predávajúceho, obchodné meno a jeho sídlo, prípadne aké informácie o sebe daný obchod uvádza.

-V mnohých prípadoch sú tieto informácie veľmi strohé, ak sú nejaké vôbec zverejnené. Častokrát chýbajú akékoľvek obchodné podmienky a pri kontaktných informáciách sa vám zobrazí iba anonymný formulár pre prípadné otázky.

-Pomyselnou červenou vlajkou môžu byť aj podozrivo nízke ceny v porovnaní s inými internetovými obchodmi. Práve prostredníctvom tých chcú podvodníci osloviť čo najviac ľudí. Ďalším signálom, že niečo nie je v poriadku, môže byť aj spôsob platby – podvodné e-shopy totiž ako jedinú možnosť úhrady tovaru uvádzajú platbu za tovar vopred.

-Ak sa stanete obeťou takéhoto podvodu, prípadne podvodníkom poskytnete vaše citlivé údaje, ako sú údaje o platobnej karte či osobné údaje, neváhajte a choďte osobne na políciu, prípadne volajte na známu linku 158.

Viac informácií nájdete na https://www.soi.sk/sk/informacie-pre-verejnost/podvodne-internetove-stranky.soi?ind=

Ilustračné foto. zdroj foto janeb13 pixabay

Odoslať komentár