18 Apríl, Štvrtok
 7 °C
TOP

Zaujímavé silvestrovské či novoročné tradície vo svete

Zamysleli ste sa niekedy, prečo posledný deň v roku je práve Silvester? Pôvodcom je údajne pápež Silvester, ktorý vraj prebudil k životu mŕtveho býka a porazil draka. Tak hovorí legenda. Viac sa v historických prameňoch o tomto pápežovi nepíše, zomrel však 31. decembra roku 335…

Ako úplne prví oslavujú príchod nového roka na ostrove Samoa, a to v čase, keď je u nás iba 11 hodín dopoludnia. Ako poslední oslavujú príchod Nového roka na Havaji, vtedy máme u nás tiež 11.00, ale už 1. januára. Okrem toho, že sa vo svete oslavuje príchod nového roka v rôznych časoch, viažu sa k tejto udalosti aj rôzne tradície. Prinášame vám niektoré z nich

V Španielsku sa riadia dlhé stáročia tradíciou jedenia hrozna. Vak zjete dvanásť bobúľ hrozna počas dvanástich úderov polnočného zvona na Nový rok, prinesiete si šťastie do každého mesiaca v roku. Taliani sa na Silvestra obliekajú hlavne do červenej farby, stáročia veria, že kto má počas silvestrovskej noci na sebe červenú spodnú bielizeň, má mať v novom roku šťastie a úspech.

Mottom talianskeho mesta Neapol je počas Silvestra a prvého dňa nového roka „Preč so všetkým starým.“ A tak z okien a balkónov vyhadujú všetko nepotrebné, dokonca aj starý nábytok.

S farebným spodným prádlom sa spája silvestrovská tradícia v latinskej Amerike. V Bolívii, Brazílii alebo Mexiku veria, že výber spodného prádla ovplyvní nasledujúci rok. Červená prináša lásku a vášeň, žltá bohatstvo a úspech, biela harmóniu a pokoj, no a zelená zdravie. Aká bude Vaša spodná bielizeň počas silvestrovskej noci?

Rozbíjanie tanierov patrí u nás k svadobnej hostine. V Dánsku má však úplne iný význam. Taniere sa tu rozbíjajú pred dverami priateľov práve počas Silvestra. Ten, kto si na druhý deň ráno nájde veľkú kopu črepov, môže byť rád, že si ho toľkí priatelia vážia. Okrem toho sa tu o polnoci skáče zo stoličiek, čo symbolizuje skok do nového roka.

Vítanie Nového roka v Írsku sa spája s vyháňaním zlých duchov, a to tak, že chlebom klopú na steny aj dvere. Nuž, zvláštna tradícia… Bulhari majú rozhodne rozkošnejšiu. Pri slávnostnom silvestrovskom stole zhasnú na tri minúty všetky svetlá a v úplnej tme sa bozkávajú.

Odoslať komentár