15 Jún, Sobota
 23 °C
TOP

Rozdávajte

Poznám ľudí, ktorí zhŕňajú a hromadia nepotrebné veci – peniaze, majetky, tituly, diplomy a ocenenia. Nakoniec sú obklopení týmito zbytočnosťami, ale chýba im to najdôležitejšie – radosť z rozdávania. Naše talenty sme nedostali pre seba, ale preto, aby sme ich rozvíjali a rozdávali druhým.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že im nič nepatrí. Môžu mať plné skrine listov vlastníctva, výpisov katastrálnych máp, výsledoviek alebo súpisov majetkov. Nič z toho si nikto nezoberie na druhý svet. Tam sa neplatí tým, čo sme si tu ušetrili, ale čo sme rozdali. Pani Blažena Bendíková, autorka knihy Pokrivené životy, mi nedávno poslala svoj obľúbený citát: „Dobro sa nedá rozdať, ono sa vždy vráti.“

Rozdávajte. Veci, ktoré nič nestoja – úsmev, poďakovanie, rešpekt, dôveru, lásku. Vrátia sa. Nedávno mi môj priateľ Mirko Saniga napísal: „Boh ti nedáva ďalší deň života preto, že ho potrebuješ. Dáva ti ho preto, že je na svete niekto, kto ťa potrebuje.

Tak veľmi sa niekedy ponáhľame za niečím, čo sa to vôbec nestojí. A v tej rýchlosti tak málo vnímame to, čo je skutočne dôležité. Pán k nám prehovára v tichu a pokoji, času má dostatok. Veci, ktoré nie sú od Boha na nás kričia a naliehajú.

Poznám veľa ľudí, ktorí nemajú peniaze a sú bohatí a stretol som veľa majetných, ktorí žijú v chudobe. Väčšina ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc, neprosia o peniaze – potrebujú náš čas, možno aj naše uši, aby sme ich vypočuli, niekedy naše ruky, aby sme im pomohli a hlavne naše srdcia, aby sme ich milovali. Boh je nevyčerpateľný zdroj lásky. Rozdávajme ju tým, ktorým sa jej nedostáva – deťom, ktorých rodičia nikdy nepochválili, žiakom, na ktorých učitelia hľadali iba to, čo nevedia, pracovníkom, na ktorých šéf nikdy nenašiel nič dobré, rodičom, ktorí ublížili svojim deťom a tie im nevedia odpustiť, zločincom, ktorí niekde hlboko vo vnútri ľutujú svoje hriechy a chceli by sa napraviť.

Každý december by mohol byť lockdown. Pri zatvorených obchodoch, by možno ľudia otvorili srdcia a namiesto balíčkov s darčekmi, by rozdávali to, čo všetci potrebujeme oveľa viac.

Odoslať komentár