22 Máj, Streda
 18 °C
TOP

Zálohovaním vieme pomôcť dvakrát

Zvykli ste si už rýchlym pohľadom opáčiť, či plastová fľaša alebo plechovka nesie symbol zálohovania? Ak máte malé deti, možno sa aj u vás z hľadania „zetiek“ stali rodinné preteky. Viete však, ako sa účinok zálohovania môže zdvojnásobiť? Môžete zrecyklovať túto myšlienku:

André Silvestre má 64 rokov a žije v meste Caçapava v brazílskom štáte São Paulo. Raz stretol pána Antônia, ktorý už prekročil osemdesiatku. Napriek tomu denne nachodil takmer 10 kilometrov, zbieral plastové fľaše a plechovky a následne ich predával na účely recyklácie. Tak si po malých troškách zarábal na živobytie. André sa rozhodol starému pánovi pomáhať. Prevzal niekoľko kilometrov Antôniovej trasy, aby mu uľahčil prácu a nazbieral viac vratných fliaš či plechoviek.

Po Antôniovej smrti André so svojimi pochôdzkami neprestal. Naopak – myšlienku pomáhať prostredníctvom zálohovaného materiálu „zrecykloval“ a svoj pohľad rozšíril ponad svoje okolie. V televízii totiž videl reportáž o práci nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá pomáha núdznym a trpiacim na celom svete. André spomína: „V tej chvíli som si uvedomil, že nadácia ACN má dosah na chudobných ‚Antôniov‘ po celom svete a že s peniazmi utŕženými za fľaše a plechovky by som cez ACN dokázal viac, ako by som kedy mohol urobiť sám.“

André odvtedy posiela peniaze za vratný materiál nadácii ACN ako dary určené na podporu núdznych. Zároveň pomáha aj našej planéte – čistí totiž čoraz väčšiu plochu svojho mesta od povaľujúcich sa plastov a kovov, keďže začal chodievať na bicykli aj do vzdialenejších štvrtí. Každé ráno už od pol šiestej brázdi ulice a zbiera PET fľaše a plechovky.

Ďalšie znásobenie nenechalo na seba dlho čakať. Keď sa Andrého štedrosť stala známou v okolí, mnohé domácnosti začali separovať obalový materiál, aby ho potom predali a premenili na finančnú pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Andrého myšlienku takto „recykluje“ čoraz viac obyvateľov Caçapavy.

Ponúkame túto inšpiráciu aj vám. Zrecyklujete Andrého nápad?

Zdroj informácií a foto ACN

Odoslať komentár