18 Apríl, Štvrtok
 4 °C
TOP

Pozor na užívanie liekov u detí

V prípade užívania liekov u detí, musíme podľa odborníkov pamätať na to, že deti nie sú malí dospelí a teda, že nie všetky lieky určené pre dospelých pacientov sa môžu podávať aj deťom, a to ani keď zmenšíme ich dávku.

Lekár pri predpisovaní lieku musí brať do úvahy, ako liek v tele pôsobí a na ktoré orgány. „Detskí pacienti by napríklad nemali užívať lieky, ktoré ovplyvňujú vývin kostry, mozgu, obličiek, či iných dôležitých orgánov. Dieťa takisto nemusí mať dostatočne vyvinuté orgány, ktoré zodpovedajú za spracovanie lieku v tele či za jeho vylúčenie. Pri podávaní lieku deťom sa preto vždy riaďte pokynmi lekára. Ak ide o voľnopredajný liek, poradí vám lekárnik,“ odporúčajú odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Informácie o tom, či je liek pre detského pacienta vhodný, sa nachádzajú aj v písomnej informácii pre používateľa, teda v príbalovom letáku. „Nájdete v ňom, od akého veku, prípadne hmotnosti sa liek môže podať. Spravidla je potrebné v závislosti od veku či hmotnosti aj vypočítať dávku lieku,“ hovoria odborníci a dodávajú, že z voľnopredajných liekov sa detským a dospievajúcim pacientom nemajú podávať niektoré druhy analgetík či antipyretík – napríklad tie s obsahom kyseliny acetylsalicylovej alebo diklofenaku.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o liečbe vášho dieťaťa, obráťte sa na lekára alebo lekárnika. Dieťaťu podávajte len liek, ktorý je vhodný pri jeho veku a štádiu vývoja, respektíve taký, ktorý mu predpísal lekár.

zdroj foto pixabay

Odoslať komentár