V Dubovanoch objavili loch
Starosta obce Dubovany – okres Piešťany, ohlásil prepad pôdy do umelej podzemnej dutiny pri cintoríne. Pracovníci Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Trnava objekt obhliadli a zistili, že ide o loch. Takýto nález bol trnavským pamiatkarom ohlásený prvýkrát, z rozhovorov archeológov s miestnymi obyvateľmi vyplynulo, že o lochoch doposiaľ nemali vedomosť.
„V našom prostredí je loch umelo vytvorený nevymurovaný alebo len čiastočne vymurovaný podzemný priestor v tvare chodieb a miestností, vyhĺbený prevažne do nespevnených sedimentárnych – usadených hornín,“ objasňuje Matúš Sládok, KPÚ Trnava a dodáva: „Do lochov sa zvyčajne vstupovalo z nadzemnej stavby a väčšinou svojej plochy zasahovali mimo jej pôdorys. V niektorých oblastiach sa pod výrazom loch mohli chápať aj iné objekty, napríklad zásobné obilné jamy. Lochy slúžili najmä ako sklady potravín a v čase nepokojov aj ako úkryty. Keďže v lochoch sa aj v zime zachovávajú teploty nad nulou, v čase tuhých zím sa mohli aj obývať.“
Objekt zdokumentovali
Objekt odborníci zdokumentovali metódami archeologického výskumu. „Počas dokumentácie lochu sa v jeho nadloží našlo niekoľko keramických črepov z nádob, z ktorých jeden pochádza z mladšej železnej – laténskej doby asi 450 pred n. l. – 0. Črep nesúvisí s lochom, ale indikuje staršie nálezisko v jeho mieste alebo v okolí, pričom z laténskej doby odtiaľto doposiaľ neboli známe žiadne nálezy,“ približuje Matúš Sládok.
Podobný nález treba nahlásiť
Na Slovensku sa archeologickému výskumu lochov podľa slov odborníka doposiaľ nikto nevenoval. Dlhá tradícia ich výskumu je na Morave, v Rakúsku a Nemecku. Napríklad na Morave bolo zdokumentovaných niekoľko lochov vybudovaných už v praveku. „Prepadliny do lochov mimo intravilánov súčasných obcí indikujú zaniknuté osídlenie, ktoré nemusí byť doposiaľ známe. Je preto dôležité, aby takýto nález, napríklad prepadlinu na poli, nálezca oznámil miestne príslušnému krajskému pamiatkovému úradu. Takéto oznámenie môže prispieť k objavu napríklad zaniknutej stredovekej dediny. Nálezy prepadlín do lochov v minulosti podnietili vznik legiend o desiatky kilometrov dlhých podzemných chodbách vedúcich do hradov, kaštieľov či kláštorov,“ ozrejmuje Matúš Sládok a pripája ešte jednu zaujímavosť: „Keďže v minulosti sa väzni umiestňovali často v podzemí – v pivniciach, slovo loch sa prenieslo aj do ustáleného slovného spojenia „zavrieť do lochu“ s významom zavrieť do väzenia. Slovo má pôvod v nemčine (das Loch – diera, čiže diera v zemi = pivnica = podzemie),“ uzatvára odborník.
foto: Loch s prepadnutým stropom. zdroj: SAHI, o. z., foto: A. Fónod