22 Máj, Streda
 19 °C
TOP

Tradičné vianočné príbehy

Popoluška, Perinbaba, Mrázik – rozprávky, bez ktorých si nevieme Vianoce ani len predstaviť. Príbehy, v ktorých víťazí láska nad nenávisťou, odvaha nad zbabelosťou či dobro nad zlom, jednoducho nemôžu počas najkrajších sviatkov roka chýbať. Nazrite spolu s nami do Digitálnej knižnice Slovenskej národnej knižnice (onk.snk.sk), v ktorej sme pre vás objavili známe i menej známe vianočné príbehy.

Vianočná koleda

Lakomcovi a tvrďasovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorý každému znepríjemňuje život, sa pred Vianocami zjavia posvätní duchovia. Ukážu mu, aký smutný osud ho čaká, pokiaľ sa v priebehu pár dní nezmení. Nočné stretnutie s duchmi, ktorí mu pripomenú ako žil a správal sa k iným v minulosti a dožičia mu aj krátky exkurz do jeho nie príliš ružovej budúcnosti, mu otvorí oči. Div sa svete, akoby mávnutím čarovného prútika sa zo starého nevrlého Scroogea stáva celkom iný človek, priateľský a veľmi milý k ľuďom. Tento príbeh z pera anglického spisovateľa Charlesa Dickensa z roku 1843 sa považuje za najkrajší, ktorý tento autor vytvoril a je aj jeho najprekladanejším dielom. Sám Dickens mal veľmi biedne detstvo, a tak spomienky naň vkladal aj do svojich prác. Samostatná útla knižočka Vianočná pieseň v próse; Vianočná báj s duchmi vyšla u nás v preklade Jána Kalinu v roku 1907. V Digitálnej knižnici SNK však nájdete aj ešte skoršie vydanie, ktoré vyšlo pod názvom Vianočná rozprávka v roku 1895 v druhom zväzku edície Lacných knižiek.

Janíčko a jeho sánočky

V roku 1909 vyšla v nakladateľstve J. Gašparíka útla knižočka, preložená z nemčiny pod názvom Janíčko a jeho sánočky. V rozprávke pre deti i dospelých sa malý, chorý Janíčko vo sne vyberie na sánkach, ktoré dostal na Vianoce, hľadať cestu do neba. Na jeho obrovské sklamanie ho však do neba nevpustia. Nebeský vrátnik stojaci pri bráne do neba dá chlapcovi na výber – buď ostane v nebi a spôsobí svojim blízkym obrovský smútok, alebo sa vráti domov. Keď Janíčko uvidel, koľko žiaľu by svojim neuváženým rozhodnutím spôsobil, vrátil sa radšej rýchlo domov. A ako sa v príbehu píše, šiel v živote vždy rovnou cestou, ako statočný, šľachetný muž.

Rozprávka o jedličke

Len pár dní pred Vianocami 1844 vyšla v Dánsku Rozprávka od Hansa Ch. Andresena o jedličke, ktorá už odkedy bola jedličkou – bábätkom, chcela byť iná, niečo dosiahnuť. Chcela byť najvyššia, najkrajšia, najmohutnejšia medzi stromčekmi v lese, aby si ju drevorubači vybrali a vyrúbali a ona by sa tak dostala do sveta. Zúfalo sa snažila pritiahnuť na seba pozornosť až raz… Ale viac sa už dočítate v Digitálnej knižnici SNK, vo vydaní Ambra Pietora z roku 1902, pričom rozprávka vyšla ako súčasť knihy Štedrý večer, kde sa nachádzajú aj iné pútavé vianočné príbehy.

Zdroj informácií a foto Digitálna knižnica SNK

Odoslať komentár