15 Jún, Sobota
 23 °C
TOP

Kúzlo starých vianočných pohľadníc – aké boli pred 100 rokmi?

Blíži sa obdobie vianočných sviatkov a spolu s ním aj čas zasielania vianočných prianí. Naše staré a prastaré mamy už niekoľko týždňov pred Vianocami popri vypekaní pečiva, písali po večeroch pohľadnice, aby sa včas dostali k ich blízkym a priateľom. Na výber mali nepreberné množstvo prekrásnych motívov.

Zimná zasnežená krajinka, anjelik, prekrásne zdobený vianočný stromček, dáma s boa, ale aj úryvky z kolied zdobili líc vianočných pohľadníc začiatkom 20. storočia. „Už starí Číňania a Egypťania si zvykli na Nový rok posielať krátke texty so zdvorilostným vinšom. V stredoveku najmä mnísi predávali počas Vianoc rytiny s kresťanskými motívmi, no kupovali si ich len zámožní ľudia,“ dozvedáme sa na stránke Digitálna knižnica a digitálny archív Slovenskej národnej knižnice (SNK).

Vianočné pohľadnice sa stávajú výnosným obchodom

Postupne však ľudia prichádzali vianočným pozdravom na chuť a tak sa aj toto odvetvie začalo rozvíjať. V časopise Živena z roku 1910 sa píše, že v Anglicku už vtedy začínal byť predaj a posielanie vianočných pohľadníc výnosným obchodom. Priestor tak dostávajú šikovní návrhári a grafici, ale aj slávni umelci či zruční kresliči, „medzi ktorými vyniká ženské pohlavie, ako vkusom, tak jemnosťou práce,“ uvádza sa v časopise Živena. Na trh tak prichádzajú nové námety. Na niektorých pohľadniciach nájdeme zasnežený stromček, či zasneženú krajinku s kostolíkom, alebo chalúpky učupené pod snehovou prikrývkou, na iných sa stretávame s kresťanskou tématikou a vyobrazením jasličiek, anjelikov či troch kráľov. Natrafíme však aj na avantgardné stvárnenia, ovplyvnené zahraničnými umeleckými smermi.

Vianočná pohľadnica alebo textová správa?

Priznajme si, že tradičné vianočné pozdravy majú svoje čaro, tak prečo po nich nesiahnuť aj dnes. Na trhu ich je skutočne pestrý výber. Pozornosť však tiež čoraz viac pútajú hand made, teda tie ručne vyrábané priania, ktoré sú častokrát doslova malými umeleckými dielkami. Tak ako, už ste sa rozhodli, či tento rok pošlete svojim blízkym a priateľom klasické vianočné pohľadnice, alebo im príjemné sviatky zaželáte prostredníctvom textovej správy z vášho mobilu?

Náš tip

Výber z tých najzaujímavejších vianočných pohľadníc z čias minulých, si môžete pozrieť v Digitálnej knižnici SNK (onk.snk.sk) – registrácia je bezplatná.

text pod foto: Vianočná pohľadnica z roku 1922. zdroj:Digitálna knižnica SNK (onk.snk.sk)

Odoslať komentár