20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Spomíname na Julka Satinského

Herec, humorista, spisovateľ a dramatik Július Satinský by dnes oslávil svoje 80. narodeniny. Pre zákernú chorobu sa ich však nedožil. V našich srdciach však bude žiť večne…

Július Satinský sa narodil 20. augusta 1941 v Bratislave, kde prežil celé svoje detstvo. Herecké nadanie a úžasný zmysel pre humor sa u neho prejavili už v mladom veku, napriek tomu vyštudoval pedagogiku. K profesii učiteľa sa však nakoniec nikdy nedostal, herectvo ho lákalo viac. Na Vysokej škole múzických umení vyštudoval v rokoch 1962 – 1966 dramaturgiu a ako dramaturg aj pracoval v rokoch 1964 – 1967 v Československej televízii v Bratislave.

Jeho prvou manželkou bola členka Baletu SND, tanečnica Lúčnice a prekladateľka z angličtiny a španielčiny Oľga Lajdová. Zoznámili sa v roku 1962 pri nakrúcaní komédie Výlet po Dunaji. Boli spolu dvadsať rokov až do osúdného dňa, keď v roku 1985 Oľga tragicky zahynula pri kúpaní sa v Karibskom mori na Panenských ostrovoch, kde je aj pochovaná. Július Satinský však na pohreb svojej milovanej manželky sť nesmel. Išlo o kapitalistickú cudzinu a komunisti mu nedali cestovnú doložku. Satinský sa oženil druhýkrát, a to s lekárkou Vierkou, s ktorou mali spolu syna Jána a dcéru Luciu. Práve ona vydala v roku 2013 knihu otcovej korešpondencie s prvou manželkou Oľgou – listy, ktoré si vymieňali v čase svojho odlúčenia.

Ak sa kohokoľvek z priateľov či kolegov Jula Satinského opýtate, čo by o ňom povedali, všetci sa zhodnú na jednom. Rozdával humor, rozdával radosť a v každom zanechal nezmazateľnú stopu. A zanechal ju aj v každom svojom divákovi či poslucháčovi. Mimoriadne obľúbené boli jeho vystúpenia s Milanom Lasicom. Táto legendárna dvojica viac ako 40 rokov zabávala divákov v divadle či v televízii svojským inteligentným humorom. Kto by si nepamätal ich kabaretný program „Ktosi je za dverami“… Dodnes si mnohí opakujeme niektoré ich dialógy.

Po roku 1968 im komunisti zakázali Satinskému s Lasicom činnosť. Dva roky tak pôsobil Julo Satinský v českom divadle Večerní Brno a v rokoch 1972 – 1978 v spevohre Novej scény v Bratislave. V roku 1978 prestúpil do činohry Novej scény.

Ako filmový herec sa Julo Satinský preslávil hlavne účinkovaním v českej rodinnej komédii S tebou mně baví svět, ale úspešné boli aj ďalšie snímky, v ktorých si zahral, ako Utekajme, už ide či Srdečný pozdrav ze zeměkoule. Okrem toho však bol aj úspešným autorom množstva scénok, dialógov, celovečerných programov a taktiež je autorom viacerých kníh. V niektorých spracoval spomienky na svoju rodnú Bratislavu, ale vydal aj niekoľko obľúbených kníh pre deti. (Moji milí Slováci, Karavána šteká, psi idú ďalej alebo Rozprávky uja Klobásu.) Zomrel 29.12.2002.

Ocenenia

1989 – titul zaslúžilý umelec

1997 – získal Krištáľové krídlo za celoživotné dielo spoločne s Milanom Lasicom

2003 – vyznamenaný v Česku Medailou Za zásluhy I. stupňa in memoriam

Slovenská astronomická spoločnosť po ňom pomenovala planétku 15946 Satinský objavenú 8. januára 1998 Adriánom Galádom a Alexanderom Pravdom na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu Modra.

Na Dunajskej ulici v Bratislave, kde Julko vyrastal a žil, je umiestnená jeho socha nazvaná Július Satinský. Jej autorom je akademický sochár Svetozár Ilavský.

Július Satinský zomrel 29. decembra 2002.

Odoslať komentár