22 Máj, Streda
 18 °C
TOP

Zahľaďte sa na nočnú oblohu a pozorujte meteorický roj Perzeíd

Začiatkom augusta môžeme na nočnej oblohe pozorovať každoročne sa opakujúce nebeské divadlo – meteorický roj Perzeíd. Maximálnu frekvenciu, približne 45 meteorov za hodinu, dosiahnu 12. augusta 2021. Mesiac bude pozorovanie rušiť iba minimálne.

Meteorický roj Perzeíd je činný od poslednej dekády júla do polovice augusta. Rozloženie meteorov okolo maxima je však silne asymetrické. „Už 10 dní pred maximom je možné pozorovať zvýšenú frekvenciu meteorov. Počas štyroch dní okolo maxima, teda od 9. do 13. augusta, stretne Zem 62% všetkých Perzeíd. Po maxime však ich počet prudko klesá a už po 3 dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Tie sa môžu objavovať až do polovice septembra. Na pozorovanie Perzeíd je preto najvhodnejšie obdobie od 5. do 13. augusta 2021,“ odporúča Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Meteorický roj Perzeíd je prúd prachových častíc

Meteorický roj Perzeíd je prúd prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá sa k nám vracia raz za 133 rokov. „Väčšina týchto častíc bola súčasťou mraku tisíc a viac rokov. Po predposlednom prechode kométy perihéliom v roku 1859 sa z nej uvoľnil ďalší oblak častíc, ktorý v súčasnosti pozorujeme ako samostatné vlákno prejavujúce sa zvýšenou frekvenciou zhruba jeden deň pred hlavným maximom,“ vysvetľuje astronóm a dodáva, že meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 km. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe – radiantu, ktorý leží v súhvezdí Perzea.

Podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeíd sú v tomto roku podľa odborníka priaznivé.

Zdroj informácií a foto SAV

Odoslať komentár