19 Apríl, Piatok
 2 °C
TOP

V rozáriu v Dolnej Krupej privoňajte k tisícke ruží

Urobte si výlet do Dolnej Krupej, kde vás čaká nevšedný zážitok. Zlákať sa nechajte prechádzkou po chodníčkoch lemovaných tisíckou ruží či návštevou viacerých historických pamiatok.

Ružiarstvo má v obci Dolná Krupá dlhoročnú tradíciu. Zásluhu na tom má predovšetkým Grófka Mária Henrieta Choteková, ktorej ružová záhrada sa svojou pestrosťou odrôd radila v minulosti medzi najväčšie na európskom kontinente. „Ružová grófka“, ako ju nazývali, vybudovala po roku 1906 v okolí kaštieľa v Dolnej Krupej prekrásne rozárium, ktoré počas druhej svetovej vojny postupne zaniklo. Dnes však opäť ožíva a to priamo v susedstve pôvodného ružového parku. Doslova len niekoľko metrov od miesta pôvodnej grófkinej záhrady, môžete obdivovať a ovoniavať viac než 1000 ruží. Nechajte sa zlákať na príjemnú prechádzku alebo si doprajte oddych na niektorej z lavičiek. Rovnako však môžete spoznávať jednotlivé odrody týchto prekrásnych kvetov. Na štítkoch pri ružiach nájdete ich názov, doplnený druhovým zaradením, menom šľachtiteľa a rokom vyšľachtenia. Jednou z nich je aj odroda Rosengräfin Marie Henriette, čo znamená Ružová grófka Mária Henrieta, ktorú na jej počesť pri príležitosti 150 rokov od jej narodenia vyšľachtila svetoznáma nemecká ružiarska firma. Rozárium býva otvorené v pondelok až piatok od 8.00 h do 19.00 h, v sobotu a nedeľu od 11.30 h do 19.00 h.

Sedem divov Dolnej Krupej

Ak patríte k milovníkom histórie, tiež si v Dolnej Krupej prídete na svoje. Hoci je dominanta obce, teda miestny kaštieľ aktuálne pre rekonštrukciu zatvorený, v rámci organizovaných prehliadok so sprievodcom pod názvom Sedem divov Dolnej Krupej, môžete spoznávať niektoré z historických pamiatok tejto obce a pozrieť sa aj na miesta, ktoré bežne nie sú verejnosti prístupné. Navštíviť budete môcť anglický park pri kaštieli, ktorý kedysi patril k tým najkrajším v Uhorsku. „Dodnes sa pýši množstvom stavieb, ako sú jazerá s ostrovom, sochy, umelá jaskyňa či vodopády, ktoré dajú priestor na oddych a zábavu ako malým, tak aj veľkým návštevníkom. V záhradách parku si môžete pozrieť aj pamätník známeho skladateľa Ludwiga van Beethovena, ktorý tu vraj zložil svoju slávnu Sonátu mesačného svitu,“ prezrádza Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism. Ďalším z divov Dolnej Krupej, do ktorého sa v rámci podujatia spolu so sprievodcom vydáte, je na prvý pohľad nenápadný dedinský kostol sv. Ondreja, ktorý ukrýva skvosty umenia začiatku 19. storočia. Súčasťou prehliadok je aj vstup do podzemných krýpt šľachtických rodov, ktoré sú verejnosti neprístupné. Rovnako je to aj s mauzóleom šľachtickej rodiny Chotekovcov, ktoré je inak uzatvorené. „Pre návštevníkov sme pripravili pevné termíny prehliadok a to 21. augusta a 18. septembra. No naši sprievodcovia sú k dispozícii aj na individuálne prehliadky, podľa termínu, ktorý si zvolíte,“ pozýva Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

zdroj foto: OOCR Trnava Tourism

Odoslať komentár