12 September, Štvrtok
 11 °C
TOP

Čo robiť v prípade stretu s medveďom

Pri výletoch do prírody sa môže stať, že stretnete medveďa hnedého. Ako sa v takejto situácii správať, čo robiť, radia odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť a stretnúť sa s ním nemusí znamenať, že zaútočí. Výrazný vplyv na to, ako bude medveď reagovať, má aj naše správanie. „Pri nečakanom strete s medveďom, na bližšie ako 100 m, je treba zväčšiť vzdialenosť od medveďa, nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie. Medvede signalizujú rôzne stupne nepokoja alebo stresu. Niektoré signály sú nenápadné – ako pozastavenie sa v činnosti, zmeravenie a zmena orientácie tela, alebo neprirodzené zívanie. Iné sú očividnejšie – fučanie, mrmlanie a cvakanie zubami. Medzi veľmi napäté agresívne prejavy patrí slintanie, rýchle fučanie, vrčanie a bručanie s otvorenou papuľou, zaháňanie sa labou a hrdelné zvuky, napríklad rev. Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad, varovanie, aby sa človek vzdialil. Ak sa stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku, ale väčšinou sa končí skôr ako dôjde k fyzickému kontaktu,“ popisujú odborníci.

Čo ak medveď skutočne zaútočí – ak medveď naozaj zaútočí a zdá sa, že dôjde k fyzickému kontaktu, poprední odborníci odporúčajú pasívnu obranu: ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou. Aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia. „Za najlepší spôsob ako odohnať útočiaceho alebo hrozivo správajúceho sa medveďa a tým aj zabrániť zraneniu človeka, je považovaný paprikový sprej na medvede. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 m,“ radia odborníci.

Na koho sa obrátiť: telefonický kontakt na Zásahový tím pre medveďa hnedého: 0903201978, 0903201879.

Zdroj informácií Štátna ochrana prírody SR

zdroj foto Bergadder pixabay

Odoslať komentár