Opäť prichádza dlhšia noc
S nápadom posunu času (zo zimného na letný) prišiel vlastne Benjamin Franklin ešte v roku 1784, pretože chcel ušetriť na sviečkach. Šetrenie elektrickej energie je dodnes najdôležitejším dôvodom zmeny času.
My však aktuálne budeme posúvať čas opačným smerom, v noci zo soboty na nedeľu. Čaká nás zmena na zimný čas. Hodiny si nastavíme o hodinu späť, z 3:00 hod na 2:00 hod, dňa 25. 10. 2020.
Len tak, na margo, vedeli ste, že vďaka zmene času sa už podarilo zabrániť aj teroristickému útoku?!
V septembri 1999 bol na palestínskom západnom brehu ešte letný čas, zatiaľ čo Izrael sa práve preorientoval naspäť na bežný, zimný. Palestínski teroristi v tento deň pripravili bomby, ktoré dali svojim spolupracovníkom v Izraeli. Tí si ale neskontrolovali čas a keďže bol na bombách nastavený letný, vybuchli o hodinu skôr, ako teroristi čakali – práve vo chvíli, keď ich inštalovali! Namiesto dvoch autobusov plných ľudí teda bomby zabili troch teroristov…
Keď v USA verbovali mladých mužov do vojny vo Vietname, istý mladý Američan sa tejto povinnosti vyhol práve vďaka tomu, že sa narodil po polnoci v deň, keď sa menil zimný čas na letný. Argumentoval tým, že v štáte Delaware, odkiaľ pochádza, sa vtedy narodenia zaznamenávali podľa bežného času, nie letného. Preto sa teda vlastne narodil o deň skôr. Keďže tento deň mal pri povolávaní do služby vyššiu číselnú hodnotu, zachránilo ho to od nástupu do armády.
Posun času môže spôsobiť aj celkom zaujímavé situácie na pôrodniciach. Dvojčatá narodené o 23:55 a 00:05 majú automaticky iný dátum narodenia, no posun času môže „papierovo“ zmeniť aj poradie ich narodenia. Keď sa o tretej ráno posúva čas naspäť na druhú, prvé dieťa sa narodí o 2:55 a druhé o desať minút neskôr, jeho čas narodenia je 2:05.
A keď už píšeme o čase a kuriozitách okolo neho – ak by sa celá história nášho sveta zhrnula do jedného roka, moderní ľudia by sa objavili až 31. decembra asi o 23:58. Alebo – úrad sledujúci kriminalitu v Spojených štátoch zistil, že počas obdobia, v ktorom sa používa letný čas, kriminalita klesá o 10 až 13 percent. A do tretice – v 50. tych a 60. tych rokoch v Spojených štátoch platilo, že každá oblasť sa mohla rozhodnúť, na ktorý dátum naplánuje zmenu letného času. V jednom okamihu bolo len v štáte Iowa 23 oblastí s rôznym časom.