22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Pred 154 rokmi vyšlo v Pittsburghu prvé číslo Amerikánsko-slovenských novín

Dátum 21. október 1866 spája slovenskú a americkú históriu. V tento deň totiž začali v Pittsburgu vychádzať tzv. Amerikánsko-slovenské noviny.

Ich vydavateľom bol Janko Slovenský, pôvodný názov bol Amerikanszko-Szlovenszke Novini a vychádzali v spišsko-šarišskom nárečí. Noviny boli určené slovenských krajanom a spočiatku mali náklad 1700 výtlačkov. 13. mája 1889 redakcia novín vyhorela a zároveň sa vtedy začala písať ďalšia etapa tohto periodika. Zachránil ho prispievateľ Peter V. Rovnianek. Vtedy len 22-ročný mladík sa stal spolumajiteľom a šéfredaktorom a pod jeho vedením stúpol náklad novín v priebehu roka na 2700 ks. V roku 1894 už vychádzali noviny trikrát týždenne, náklad sa neustále zvyšoval a začiatkom 20. storočia už mali náklad takmer 40-tisíc výtlačkov.

Rovniankovi sa postupne podarilo získať aj niekoľko prispievateľov zo Slovenska. Boli medzi nimi mená F. V, Sasinek či Pavel Blaho. V novinách sa objavili aj básne a poviedky našich popredných spisovateľov. Nechýbali diela Pavla Országha Hviezdoslava, Svetozára Hurbana Vajanského či Ľudmily Podjavorinskej.

Keď v roku 1911 začali krachovať Rovniankove podniky a banky a sám odišiel z redakcie, noviny začali upadať. Postupne sa ich názov zmenil na Americko-slovenský bulletin, potom na Americko-slovenský svet. V roku 1922 noviny úplne zanikli.

Aby sme však nezabudli ani na súčasnosť, 21. október je dňom, kedy oslavujú narodeniny poprední slovenskí speváci Miroslav „Meky“ Žbirka a Miko Hladký. Obom prajeme pevné zdravie a ešte veľa hitov, ktorými budú tešiť svojich fanúšikov.

Odoslať komentár