16 Apríl, Utorok
 8 °C
TOP

Odvážna Slovenka smeruje do vôd La Manche

Diaľková plavkyňa Soňa Rebrová sa koncom júla pokúsi pokoriť legendárny kanál La Manche. Doteraz sa to samostatne podarilo len jedinej Slovenke v roku 2017. Odvážna žena strávi v studenej vode približne 16 hodín, aby preplávala okolo 40 kilometrov.

Plavkyňa sa do boja púšťa v spolupráci s WWF Slovensko (Svetový fond na ochranu prírody) a s cieľom vrátiť život do slovenských riek. Motivovala ju najmä environmentálna katastrofa v Želiezovciach a stovky posekaných rýb pod tunajšou malou vodnou elektrárňou. „Budem plávať za prírodu, lebo to potrebuje! Tak, ako ja mám možnosť slobodne preplávať priehradami, riekami či dokonca svetoznámym kanálom La Manche, tak by mali mať aj ryby na Slovensku absolútnu voľnosť pri svojom putovaní,” hovorí so zanietením Soňa Rebrová, ktorá sa prieliv medzi britskými ostrovmi a európskym kontinentom chystá pokoriť posledný júlový týždeň. Svoj veľký deň sa rozhodla prepojiť so zápasom WWF za slobodu riek, odstraňovanie škodlivých bariér a zabezpečenie kvalitnejšieho života pre naše vodné živočíchy, vrátane mnohých ohrozených druhov rýb.

Pomôcť môže každý

Soňu zasiahol príbeh zo Želiezoviec na Hrone. V roku 2017 tu došlo k environmentálnej škode veľkého rozsahu, keď pod malou vodnou elektrárňou (MVE) našli svoju smrť stovky rozsekaných rýb. Tie počas svojej migrácie z Dunaja hore Hronom pravdepodobne vošli namiesto rybovodu do turbíny. Od nešťastia v Želiezovciach uplynulo už 6 rokov, no napriek vytrvalým snahám odborných inštitúcií k náprave environmentálnej skazy zatiaľ nedošlo. „Je hrozné, čo musí taká ryba prekonať pri svojom prirodzenom putovaní riekami. Nemalo by to tak byť, preto som sa rozhodla upozorniť na problém s život berúcimi bariérami priamo v La Manche. Kto by rád videl slobodne plávať nielen mňa, ale aj ryby v našich riekach, môže dobrovoľnou čiastkou prispieť na zbierku, ktorú organizuje WWF Slovensko,” vyzýva plavkyňa.

Vizitka

Soňa Rebrová sa amatérsky venuje diaľkovému plávaniu iba päť rokov, no za sebou má už niekoľko rekordov. Vlani sa jej podarilo preplávať celý Dunaj po dĺžke až do Ostrihomu, predminulý rok preplávala krížom všetky naše priehrady. Ani do vôd kanála La Manche nebude vstupovať po prvý raz – v roku 2020 sa jej ho podarilo pokoriť spolu s ďalšími piatimi Slovenkami v rámci historicky prvej ženskej štafety.

zdroj foto WWF Slovensko

Odoslať komentár