20 Júl, Sobota
 22 °C
TOP

Ocenili horských záchranárov

Stredisko lavínovej prevencie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou Horskej záchrannej služby, je v hľadáčiku turistov najmä v zimnom období. V týchto dňoch oslávilo 50. výročie svojho vzniku.

Lavíny predstavujú v zimnom období pre návštevníkov hôr najväčšie nebezpečenstvo. Zasypaná osoba má po 15 minútach zasypania 93-percentnú šancu na prežitie. Po 30-tich minútach sa šance na prežitie znižujú na 40 percent, a po 45 minútach je šanca na prežitie 26-percentná. Po 90-tich minútach je nádej, že záchranári nájdu obete živé, len 15-percentná. Prácu všetkých horských záchranárov, lavínových špecialistov, kynológov ich dobrovoľných kolegov, operátorov si nesmierne vážim. Pri príležitosti 50. výročia vzniku Strediska lavínovej prevencie im chcem poďakovať za ich plné nasadenie, odvahu, profesionalitu a osobnú angažovanosť,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Pri príležitosti 50. výročia vzniku Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby boli v sobotu 5. novembra 2022 v Liptovskom Mikuláši ocenené viaceré osobnosti pre ich prínos a nasadenie v oblasti záchrany životov a tiež prevencie pred možnými tragickými udalosťami v horách. Ocenenia príslušníkom Horskej záchrannej služby odovzdal minister vnútra SR Roman Mikulec, riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič a riaditeľ strediska lavínovej prevencie Filip Kyzek. „Práca v horách je krásna a nesmierne náročná zároveň. Hory vedia veľa turistom dať, ale aj zobrať. Som nesmierne hrdý na všetkých, ktorí pomáhajú v horách tým, ktorí to najviac potrebujú. A zároveň preventívnym krokmi zabraňujú možným tragédiám, či už je to v oblasti lavínového nebezpečenstva, bezpečnosti turistických trás a ďalšími krokmi,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby má nenahraditeľný prínos pre prácu horských záchranárov, ako aj pre potreby a bezpečný pobyt turistov či lyžiarov v horách. Na dennej báze totiž zbiera správy a vyhodnocuje lavínovú situáciu podľa medzinárodných pravidiel. Odbornú i laickú verejnosť pravidelne informuje o výskyte snehovej pokrývky, výstrahách a hroziacom lavínovom nebezpečenstve. Tragickým udalostiam na horách predchádza vykonávaním preventívnych opatrení.

zdroj foto minv.sk

Odoslať komentár