22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Zrekonštruovali parný mlyn v Dolných Salibách

Trnavský samosprávny kraj ukončil rekonštrukciu bývalého parného mlyna v Dolných Salibách, ktorý nadobudol do svojho vlastníctva v roku 2019. V obnovených priestoroch vznikol nový depozitár na odborné uskladnenie zbierkových predmetov a výstavná sieň v správe župného Vlastivedného múzea v Galante.

„Som hrdý, že sa nám podarilo kúpiť a zrekonštruovať bývalý parný mlyn v Dolných Salibách. Zachránili sme tak technickú pamiatku, ktorá je dominantou obce. Verím, že unikátna expozícia o parnom mlynárstve v novej výstavnej sieni priláka do nášho regiónu domácich aj zahraničných návštevníkov. Je jediná svojho druhu na Slovensku,“ netajil spokojnosť trnavský vicežupan József Berényi.

Župa zrealizovala obnovu budovy a novej expozície múzea takmer za 600-tisíc eur. Rekonštrukcia objektu, ktorá prebiehala od októbra minulého roka, sa týkala fasády, strešnej konštrukcie a jej krytiny. Prístrešok nad prednou rampou bol demontovaný, okolie budovy upravené a spevnené, vznikli dve parkovacie miesta. Interiér budovy sa pri zachovaní jeho pôvodného výrazu upravil tak, aby zodpovedal požiadavkám na správne a bezpečné uskladnenie zbierkových predmetov. Opravený výťah umožní manipuláciu s ťažkými zbierkovými predmetmi.

„Bývalý parný mlyn v Dolných Salibách slúžil ako sklad. Nebol v dobrom technickom stave a chátral. Rozhodli sme sa ho odkúpiť a dať mu nové využitie v podobe depozitára pre časť z 25-tisíc zbierkových predmetov Vlastivedného múzea v Galante. Toto riešenie teda splnilo dva účely naraz. Bonusom je vytvorenie novej výstavnej siene a stálej expozície, ktoré prispejú k oživeniu budovy,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Múzeum spravuje aj vzácne vodné kolové mlyny v Jelke a Tomášikove, v ktorých ponúka expozície o ľudovom mlynárstve. Trnavská župa v roku 2019 zrekonštruovala mlyn v Jelke a začne s obnovou mlyna v Tomášikove. Súčasťou projektu je aj vznik moderného návštevníckeho centra.

zdroj foto TTSK

Odoslať komentár