12 September, Štvrtok
 12 °C
TOP

Nezabúdajme na zimné prikrmovanie vtáctva

V zimných mesiacoch sa pri našich obydliach objavujú vtáky, ktoré skúšajú v blízkosti ľudí nájsť potravu a bezpečný úkryt pred nepriazňou počasia a predátormi. Pomôžme im prežiť náročné obdobie, kedy sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy.

Možností, ako prikrmovať vtáky je viac. Jednou z nich je umiestnenie kŕmidiel na balkóny, terasy, prípadne do našich záhrad.

Umiestnenie kŕmidla

Najvhodnejšie je situovať kŕmidlo na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečím, ktorým môže byť napríklad mačka alebo iný predátor.

Čím kŕmiť?

Najdôležitejší je výber vhodného krmiva, ktoré budeme vtákom podávať, pretože krmivom im môžeme nielen pomôcť, ale aj uškodiť. Najvhodnejšie sú naturálne zrná, oriešky a plody, prípadne loj a tuk. V žiadnom prípade nekŕmte solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.

Čo obľubujú vtáky?

Drozdy, chochláče – jablká, rôzne plody

Sýkorky, brhlíky, kôrovníky – slnečnicu, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky

Vrabce, strnádky žlté – pšenicu, drvenú kukuricu, jačmeň, slnečnicu

Stehlíky – slnečnicu, proso, mak, repku olejnú

Hrdličky záhradné – pšenicu, drvenú kukuricu, jačmeň

Kačice, labute, čajky, lysky – kukuricu, pšenicu, jačmeň

Niekoľko tipov na vytvorenie kŕmidla:

Najčastejšie sa na výrobu kŕmidla používa drevo. Mnohí však siahajú aj po iných materiáloch, akými sú napríklad PET fľaše. Dostupné sú aj rôzne kŕmidlá v obchodoch, ale určite mnohí uprednostnia výrobu vlastného kŕmidla. Treba pritom dbať na to, aby bolo dostatočne veľké a dostupné aj pre väčšie druhy – ďatle, drozdy. Strieška kŕmidla by mala zakryť priestor s krmivom, aby krmivo nemoklo a nezanieslo sa snehom. Podstavu kŕmidla vybavíme nízkym zábradlím, aby krmivo nesfúkaval vietor, a aby nepadalo na zem pri prilietaní a odlietaní vtákov.

Tukové kŕmidlo – roztopíme bravčový tuk, do ktorého primiešame rôzne zrná, oriešky a slnečnicu. Zmes nalejeme do kvetináča, cez ktorého spodný otvor previažeme špagát, dobre ho zauzlíme a tak nám v závere poslúži na zavesenie tukového kŕmidla. Keď tuk stuhne, pripevníme kvetináč na strom, či iné vhodné miesto. Takýmto spôsobom môžeme vyrobiť aj kŕmidlo zo šišky borovice alebo smreka, ktorú namáčame do pripravenej tukovej zmesi a tú necháme postupne zatuhnúť.

Kŕmidlo z PET fľaše – približne v spodnej tretine fľaše vyrežeme otvor. Do fľaše nasypeme krmivo a zavesíme ju na strom alebo iné vhodné miesto.

Náš tip

Vtáky prikrmujme len v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy. Dbajme na vhodnosť krmiva. Nepoužívame solené, korenené, pražené a údené potraviny. V žiadnom prípade nekŕmime vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy. Dbáme na bezpečnosť vtákov i ľudí. Kŕmidlá treba umiestniť na bezpečné miesto s dostatočným priestorom na odlet vtákov v prípade nebezpečenstva, odporúča sa kŕmidlá pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave. Kŕmidlá neumiestňujme ani blízko frekventovaných ciest a zasklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať. Najvhodnejším spôsobom ako vtáky dlhodobo podporiť v záhrade je vysádzanie kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody vhodné pre zimné kŕmenie.

Informácie poskytla Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko

Ilustračné foto. zdroj foto Oldiefan pixabay

Odoslať komentár