21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Nenávisť – prečo?

Svoje nenávisti odieva do subjektívnych právd – hľa, technika malých a neúprimných.“ — Henry De Montherlant.

Dobrý deň, vážení čitatelia, dnes začínam moju úvahu týmto výrokom známeho francúzskeho esejistu, spisovateľa a dramatika. Definícia nenávisti nám vysvetľuje, že nenávisť je hlboká, intenzívna emócia vyjadrujúca zaujatosť, nepriateľstvo a odpor voči inej osobe či faktu ňou prezentovanému, skupine alebo objektu, nenávisť sa spája s potrebou škodiť, a to s pocitom radosti, keď k naplneniu tejto potreby dôjde. Ide o zmes citu a afektu. Na rozdiel od hnevu je nenávisť emocionálnym dôsledkom vážneho konfliktu, frustrácie či deprivácie a ako viac-menej trvalá psychická zameranosť má vplyv na interpersonálne správanie danej osoby.

Naši rodáci, žijúci v zahraničí, si v poslednom čase všímajú rozmer nenávisti, ktorý sa začína zjavovať na sociálnych sieťach, používaných Slovákmi. A žijúc zjavne v inom svete, sú zdesení. Keď už sme pri tých sociálnych sieťach, budem citovať vyjadrenie aspoň jedného z nich, tiež na sociálnej sieti: “Mám pocit, že na internet majú prikázané chodiť najvulgárnejší ľudia. Jedno či mladí, starí, ženy (tie sú niekedy ešte vulgárnejšie ako chlapi), skrátka na zaplakanie.“ Píše na sociálnej sieti lekár slovenského pôvodu, žijúci a pracujúci v Nemecku. A pokračuje – čím oplzlejšie a vulgárnejšie, čím agresívnejšie, tým lepšie. Spŕška vulgárnosti, neustále osočovanie. Ja mám na všetkých, čo píšu tieto ohavnosti, jednu otázku! Čo tým chcete dosiahnuť? Čo tak raz aj počúvať? A hlavne sa zamyslieť!“

Victor Hugo, ktorého, dúfam, netreba nijak osobitne predstavovať, povedal toto: „Čím menšie je srdce, tým viacej nenávisti prechováva“. Áno, „pravda plodí nenávisť.“ To je zas citát Decima Magna Ausoniusa, rímskeho dramatika a básnika, jedného z popredných vzdelancov štvrtého storočia. Dalo by sa to povedať aj takto – čím viac nenávisti k faktu, tým viac sa potvrdzuje jeho pravdivosť. Na Slovensku týchto týždňov to platí asi dvojnásobne.

Skutočne sa to nedá bez tých nenávistných slov, statusov, postojov? Nedá sa to s rozumom? Boj s dvomi pandémiami je oveľa zložitejší ako s tou jednou, čo tu máme už od jari.

S pozdravom – ROR – rúško, odstup, ruky – všetko dobré!

Odoslať komentár