22 Júl, Pondelok
 26 °C
TOP

Aj vegetariáni majú svoj sviatok – 1. októbra

Možno ste ani netušili, že už 42 rokov, teda od roku 1978, je 1. október Svetovým dňom vegetariánov. Vyhlásila ho Medzinárodná vegetariánska únia na 24. svetovom vegetariánskom kongrese v indickom Naí Dillí v roku 1977.

Pátrali sme však aj v historických prameňoch a začiatky vegetariánstva siahajú až do starovekej Indie. Odtiaľ sa neskôr rozšírilo prostredníctvom náboženstiev, predovšetkým vďaka budhizmu a hinduizmu, ako zdravý spôsob života do rôznych kútov sveta. Po roku 1908, kedy bola počas prvého Svetového vegetariánskeho kongresu v Drážďanoch založená Medzinárodná vegetariánska únia, sa o vegetariánstvo začalo zaujímať ešte viac ľudí. Tento trend zaznamenal vzostup po 2. svetovej vojne, keď sa spoločnosť vydala cestou ochraňovania práv zvierat.

Ak máte chuť osláviť tento deň spolu s vegetariánmi, stačí jednoducho vynechať živočíšne produkty a skúsiť to, čo vegetariáni konzumujú najčastejšie. Máme pre Vás niekoľko tipov.

Neviete, čo na raňajky? Je to jednoduché – ovsené vločky sa dajú rôzne kombinovať s ovocím, medom, jogurtom, orieškami a výborne zasýtia.

Tofu – Vyrába sa zrážaním sójového mlieka a je bohatý na bielkovíniny, zinok či železo. Pripravte si nátierku, upravte ho podobne ako mäso alebo si ho pridajte do šalátu.

Oriešky – Arašidy, mandle, makadamové, pekanové oriešky, kešu. Obsahujú vitamín E, omega 3 mastné kyseliny, bielkoviny a zinok. Hodia sa napríklad na desiatu.

Ryža – Obľúbená veľkými aj malými, stačí pridať zeleninový šalát, prípadne si urobte chutný ryžový nákyp s ovocím.

Cottage cheese – Obsahuje veľa vápnika, minerálnych látok aj vitamínov. Spolu s chutnou zeleninou máte na stole skvelú desiatu či olovrant.

V neposlednom rade je neoddeliteľnou súčasťou stravy vegetariánov ovocie a zelenina. Ak nemáte nápad, ako s nimi naložiť v kuchyni, množstvo webových stránok ponúka pestré recepty, ako si pripraviť chutné vitamínové bomby.

Inšpirovali sme Vás? Ak aspoň trošku, urobíte určite niečo užitočné pre svoje zdravie a ľahké trávenie. (red)

Odoslať komentár