15 Jún, Sobota
 21 °C
TOP

Kapela Exil oslavuje 30 rokov na scéne

Trnavská hudobná skupina Exil pôsobí na našej hudobnej scéne už neuveriteľných tridsať rokov. Ani to však jej členom neubralo na entuziazme a chuti tvoriť. V súčastnosti chystajú nové verzie skladieb Go go happy go a Holiday.

Exiláci vydali počas svojej tridsaťročnej kariéry štyri vlastné albumy, získali dve zlaté platne, boli najpredávanejšou skupinou rokov 1995 a 1996, pričom dokázali predať 7000 CD za týždeň. Singel Go Go Happy Go bol na Slovensku megahitom a ich skladby si pospevovali ľudia naprieč celou krajinou. V časoch ich najväčšej slávy stihli za noc hudobníci vystriedať aj štyri pódiá, každé v inom meste, no o priaznivcov a poslucháčov rozhodne nemajú núdzu ani dnes. Naplánované vystúpenia na plesoch, oslavách, výročiach, či rôznych firemných akciách im v súčasnosti komplikuje len „korona“. Aktuálne zloženie kapely tvoria Roman Jediný, jeho brat Tibor, Erika Mazúrová a Peter Baraník.

Megahit Go Go Happy Go napísali v aute

Kapelu Exil založil Roman Jediný v januári 1991 a už v roku 1995 sa ich pieseň Go Go Happy Go stala najhrávanejšou skladbou roku a pritom vznikla len tak, cestou na akúsi akciu. „Šli sme autom po diaľnici a brat si začal pospevovať nejakú melódiu. Tak sme zastavili na najbližšom odpočívadle a hneď sme to dali na papier,“ zaspomína frontman kapely Roman Jediný na ich začiatky a dodáva, že kariéru im pomohol naštartovať Vašo Patejdl.Po tom ako sme nahrali v štúdiu demo s vlastnými skladbami, poslali sme kazetu aj s pripojeným telefónnym číslom Vašovi Patejdlovi. A hoci sme neverili, že si to vôbec vypočuje, ozval sa. Naše piesne sa mu páčili a tak sme sa dohodli na spolupráci. Dal nám k dispozícii nahrávacie štúdio a ponúkol zmluvu na prvý album. Ten uzrel svetlo sveta už po dvoch mesiacoch od podpisu zmluvy. Napokon sa z neho predalo viac ako 30-tisíc kusov a získali sme zaň zlatú platňu,“ prezrádza Roman Jediný. Už o rok k nej vďaka albumu I want you pribudla ďalšia zlatá platňa. Singel Kamarát dobyl slovenské rádiá aj hitparády a klip bodoval tiež v televíznej relácii Triangel.

Dostavili sa ďalšie úspechy

Ďalší rok hudobníkov oslovil na spoluprácu Jaro Slávik, za ktorým stálo medzinárodné vydavateľstvo EMI – Monitor. „Kúpili nás a rozhodne to neľutujeme. Jaro pre nás urobil veľmi veľa a spolupráca s ním nás posunula opäť ďalej. Naše skladby sa dostali aj na výberovky Bravo,“ pochvaľuje si Roman. V tom čase sa už okolo kapely začali diať veci. Pribúdali vystúpenia doma i v zahraničí, fotenia, rozhovory aj podpisové akcie a dostavili sa aj ďalšie úspechy. V Prešove na Bravo Supershow hrali pred 15-tisíc divákmi s takými hviezdami ako DJ Bobo, Mr. President, E-rotic, Fun Factory. Neskôr boli predkapelou Boney M či Heleny Vondráčkovej. Potom však došlo na Slovensku k zmene hudobných štýlov a Exiláci sa začali venovať viac produkcii vo vlastnom nahrávacom štúdiu. „Nemali sme chuť prezliekať kabáty, chceli sme zostať verní tomu, čo nás spája a čo milujeme, tanečnej hudbe,“ uzatvára Roman Jediný.

Raster

VIZITKA KAPELY EXIL

Albumy:

– vydané 4 vlastné albumy Go go happy go, I want you, We can do it, Pohoda a 3 vianočné albumy

Úspechy:

– EXIL najpredávanejšia skupina roku 1995, 1996

– 2 zlaté platne za predaj CD v počte viac ako 30.000 – album Go go happy go a I want you

– predskupina Boney M rok 1997, DJ Bobo, Fun Factory, Rednex

– skupina roka 1996 – cena KAMAWARD

– najhrávanejšia skladba roku 1995 – Go go happy go

– najhrávanejšia skladba roku 1996 – Kamarát

– v roku 1995 rekord v počte koncertov za rok: 185 koncertov za rok v SK, CZ, Maďarsko

– v roku 1997 po prechode pod vydavateľstvo EMI MONITOR – Jaro Slávik nasleduje predaj skladieb GO go happy go a We can do it v Singapure, Lotyšsku, Rige, Poľsku

– rok 2018 a 2019 umiestnenie v rebríčku Chart show: 7 miesto skladba Kamarát, 13 miesto skladba Holiday

– v rokoch 2007 – 2014 stále angažmá skupiny EXIL vo Viedni – Prater

foto: archív kapely Exil

Odoslať komentár