16 Apríl, Utorok
 8 °C
TOP

Ako spríjemniť našim starkým sviatky – radí odborníčka

Čakajú nás ďalšie sviatky, počas ktorých sa budeme musieť zriecť osobných stretnutí. Odborníci ani počas Veľkej noci neodporúčajú návštevy seniorov, ktorí tak môžu opäť o čosi viac pociťovať osamelosť a smútok. Prinášame rady odborníčky ako im môžeme aspoň trošku tieto neľahké časy spríjemniť.

O tom, čo môžeme v tomto smere pre našich starkých urobiť sme hovorili s Ľubicou Gálisovou, prezidentkou Fóra pre pomoc starším. Aj počas Veľkej noci je podľa jej slov veľmi nutné striktne dodržiavať odporúčania odborníkov. „Táto situácia je mimoriadne vážna a ohrozenie starších je vysoké a nechceme im ublížiť tým, že by sme priniesli vírus, ktorý žiaľ práve túto skupinu ľudí najviac zabíja,“ hovorí odborníčka.

Ponúknite pomoc, telefonujte, píšte

Rodinní príslušníci však majú podľa Ľubice Gálisovej viacero možností ako zmierniť osamelosť svojich rodičov či starých rodičov. „Výhodou tejto doby je, že máme možnosť kontaktov cez telefóny a rôzne informačné technológie. Ja osobne viem čo znamená pre starších, keď môžu zavolať na našu Senior linku a porozprávať sa, ak počujú milé, láskavé a povzbudzujúce slová. Takže volajte im, môžete urobiť aj videohovor, starkých veľmi poteší ak vás vidia, hoci aj takýmto spôsobom. Každé milé slovo, ktoré im poviete, ich naplní pokojom a istotou, že nie sú sami. Nájdite si aspoň takúto formu stretnutia s vašimi najbližšími a povzbuďte ich, dajte im nádej, urobte im radosť a vlejte do ich života optimizmus, ktorý práve teraz možno v ich živote chýba,“ radí. „Určite môžete svojim starkým urobiť predsviatočný nákup, prípadne ak sa dá a ste blízko, pripravte im sviatočné jedlo. Nachystať im môžete aj nejaký malý darček, ktorý im vás bude pripomínať. Môžete im poslať aj pekný list s vyjadrením lásky a pripísať, že sa tešíte na skoré stretnutie. Veľmi ich to poteší,“ uzatvára Ľubica Gálisová.

Odoslať komentár