22 Máj, Streda
 20 °C
TOP

Dnes ( 22. 01. 2021) by výnimočný Ondrej Nepela oslávil 70-ku

Olympijský víťaz a niekoľkonásobný majster sveta, po ktorom je v Bratislave pomenovaný zimný štadión, by dnes oslávil 70 rokov. Žiaľ, nebolo mu súdené dožiť sa vyššieho veku. Jeho život vyhasil 2. februára 1989 v nemeckom Mannheime, keď mal iba 38 rokov. Počas 15-ročnej kariéry však Ondrej Nepela dokázal na ľade hotové zázraky.

Mal iba 7 rokov, keď sa začal intenzívne venovať krasokorčuľovaniu. Jeho trénerkou bola Hilda Múdra, ktorá stála po jeho boku počas celej jeho kariéry. Spoločne tvrdo pracovali, trénovali a spoločne zbierali úspechy doma aj vo svete. Pod vedením pani Hildy sa Ondrej Nepela stal osemnásobným majstrom Československa, päťnásobným majstrom Európy, trojnásobným majstrom sveta a akademickým majstrom sveta.

Výnimočný úspech sa dostavil v roku 1972, keď na Olympijských hrách v Sappore získal zlatú medailu. Rok predtým bolo ocenený ako najlepší československý športovec roka. 21. decembra 2000 bol Ondrej Nepela vyhlásený za najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia. Cenu za neho prebrala trénerka Hilda Múdra. Na počesť Ondreja Nepelu sa od roku 1993 koná v Bratislave medzinárodná krasokorčuliarska súťaž “ Nepela Memorial“. V roku 2019 bol uvedený do Svetovej krasokorčuliarskej Siene slávy vo World Figure Skating Hall of Fame vo World Figure Skating Museum v americkom Colorado Springs.

O Ondrejovi Nepelovi sa hovorilo i písalo, že nemal obzvlášť výnimočný talent, bol však maximálne zodpovedný a poctivo a tvrdo trénoval. Povinné cviky na ľade v jeho podaní boli priam ukážkové. Vedel, samozrejme, výborne zajazdiť aj voľné jazdy, avšak na ľade nevedel príliš dobre improvizovať. Napriek tomu bol kráľom ľadu. Za jeho skutočne životnú jazdu bol považovaný jeho výkon, ktorý podal na majstrovstvách sveta v Bratislave v roku 1973. Potom ako 22-ročný ukončil kariéru profesionálneho športovca a odišiel do Nemecka.

Až do roku 1986vystupoval ako krasokorčuliar – sólista v ľadovej revue Holiday on Ice. Získal aj trénerskú licenciu a v Nemecku aj trénoval. Jeho zverenkyňou bola aj nemecká krasokorčuliarka Claudia Leistner, ktorá sa v roku 1989 stala majsterkou Európy.

Ďalšie talenty však Ondrej Nepela už vychovať nestihol Vo veku 38 rokov zomrel. O pravej príčine smrti sa spočiatku nehovorilo. V lekárskej správe z nemeckej nemocnice bola uvedená rakovina lymfatických uzlín. Ale ako sa neskôr ukázalo, príčinou Nepelovej smrti bolo ochorenie AIDS. Túto informáciu však československé médiá nezverejnili.

Fotografia: Ondrej Nepela na Olympijských hrách v Sapporo, 1972, autor fotografie Miloš Vojtěchovský.

Odoslať komentár