22 Máj, Streda
 18 °C
TOP

9. október, deň Viliama Záborského i Johna Lennona

Dnes uplynulo presne 100 rokov, čo na tento svet prišiel výnimočný slovenský herec, recitátor a pedagóg a predovšetkým výnimočný človek.

Viliam Záborský sa narodil 9. októbra 1920 vo Vrábľoch a počas svojho života ovplyvnil celé generácie. Celý život venoval divadlu, bol hercom veľkých úloh a kodifikátorom javiskovej slovenčiny. Je autorom vysokoškolskej učebnice Výslovnosť a prednes.

Pamätníci na neho však spomínajú ako na výborného recitátora. Svoje prvé ocenenie za prednes získal už ako študent gymnázia, keď si odniesol 2. cenu v celoštátnej recitačnej súťaži. Počas svojho života ohuroval divákov po celom Slovensku prednesom básní Hviezdoslava, Sládkoviča, Hollého, Chalupku či Kráľa. A vypočuť si báseň Mor ho! v jeho podaní je doslova zážitkom
Významná je aj jeho pedagogická činnosť – v rokoch 1944-1950 učil na bratislavskom konzervatóriu, od roku 1950 na Vysokej škole múzických umení V rokoch 1952-1953 bol vedúcim katedry herectva. V roku 1963 získal akademický titul docenta a v roku 1969 titul profesor. Od roku 1966 do roku 1972 bol dekanom Činohernej a bábkarskej fakulty VŠMU.
V roku 1966 dostal titul zaslúžilý umelec a v roku 1973 titul národný umelec. Viliam Záborský zomrel 5. februára 1982 v Prahe.

Na svete nie je málo ľudí, ktorí pri výbere slnečných okuliarov uprednostňujú ikonické okrúhle Lennonky. Vďačíme za ne legendárnemu spevákovi, ktorý by dnes oslávil svoje 80.narodeniny. Žiaľ, Mark David Chapman sa v roku 1980 v New Yorku postaral o to, že sa ich John Lennon nedožil.

John Winston Lennon sa narodil 9. októbra 1940 v Liverpoole. Bol to nielen spevák a úspešný sólový hudobník, ale aj skladateľ a gitarista, zakladajúci člen skupiny The Beatles. Počas svojho krátkeho života stihol byť aj výtvarníkom, hercom, spisovateľom a politickým aktivistom.
Spolu s Paulom McCartneym výrazne ovplyvnili modernú populárnu hudbu. Právom ho nielen verejnosť, ale aj hudobní odborníci považujú za jednu z hudobných ikon 20. storočia. V roku 2002 BBC uskutočnila anketu, ktorej cieľom bolo vytvoriť rebríček 100 najväčších Britov všetkých čias. Lennon získal 8. miesto. Jeho piesne Imagine či Strawberry Fields Forever sú často považované za najlepšie skladby 20. storočia.

Odoslať komentár