21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Pripravte záhradu na zimu

Pred príchodom zimy nás ešte v záhrade čaká veľa práce. O slovo sa hlásia záhony, trávnik, jazierko, závlahový systém, záhradné náradie aj záhradný nábytok.

Starostlivosť o trávnik

Aby sme sa vyhli plesniam, je dôležité na jeseň z trávnika priebežne vyhrabávať popadané lístie. Trávnik ešte pred zimou poslednýkrát pokoste a následne prevzdušnite. Prípadne ho môžete aj prihnojiť.

Postarajte sa o dreviny

Koncom októbra môžete ešte pristrihnúť živý plot a potom výdatne zalejte vodou všetky ihličnaté stromy, kríky a vždyzelené dreviny. Nezabudnite na orez ovocných stromov.

Upravte kvetinové záhony

Trávy nezrezávajte, ale trsy zviažete v hornej časti do snopov. Zabránite tak prenikaniu snehu dovnútra trsu a možnému vyhnitiu rastliny. Trvalky zostrihajte na výšku približne 5 až 7 cm. Citlivejšie rastliny, zabaľte do jutovej tkaniny a korene prikryte čečinou.

Vysaďte stromy aj cibuľoviny

Do okrasných záhonov môžete vysadiť cibuľky – tulipány, krókusy, narcisy či hyacinty. Sadiť môžete tiež ovocné stromy či okrasné dreviny.

Záhradný nábytok

Prenosný záhradný nábytok pred zimou očistite vodou, prípadne aj vhodným saponátom odložte pod strechu, prípadne do pivnice, garáže alebo komory.

Očistite náradie

Po ukončení prác očistite záhradné náradie a uskladnite ho na suché miesto.

Zazimujte jazierko

Plastové a murované jazierka na zimu vypustite, aby ich nepoškodila mrznúca voda. Fóliové jazierko vypustiť netreba. Pozor však na napadané lístie a zvyšky rastlín. Pred zimou ich odstráňte a vyberte z jazierka aj čerpadlá, filtre, prípadne UV lampy. Ak máte v jazierku rastliny, aj tie potrebujú vašu pozornosť. Hoci väčšina z nich zimu prečká, tie náchylnejšie radšej z vody vyberte a uskladnite vo vetranej pivnici, v ktorej teplota neklesne pod bod mrazu. Počas zimy ich pravidelne zvlhčujte.

Vypustite a vypnite vodu

Vodu zo sústavy záhradného vodovodu pred zimou vypustite a uzavrite vodovodné kohútiky. Polievacie hadice odložte na suché miesto.

zdroj foto pixabay

Odoslať komentár