21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Budujeme vertikálnu záhradu

Vertikálne záhrady sa stali zaujímavým trendom najmä v posledných rokoch. Môžeme si vďaka nim vytvoriť zelenú oázu, ktorá spríjemní každý priestor. Ich výhoda spočíva tiež v tom, že ponúkajú možnosť pestovať rastliny na kolmej stene a tak sú vhodné nielen do malých záhrad, ale aj na balkóny či terasy.

Ako nosný systém sa u vertikálnych záhrad používajú zhotovené konštrukcie priamo na mieru, prípadne sa dajú vyskladať z variabilných prvkov, ktoré môžete pripevniť na múr alebo na plot či stenu balkóna alebo terasy a pomocou modulov ich kombinovať do rozličných rozmerov a tvarov. Po vyplnení jednotlivých dielov substrátom, v nich môžete pestovať okrasné kvitnúce rastliny, dekoračné trávy, paprade ale aj bylinky, zeleninu či jahody. Skôr ako sa pustíte do výsadby, nezabudnite zohľadniť orientáciu záhrady na svetové strany. Rastliny po zasadení pravidelne polievajte. Niektoré vertikálne záhrady majú v sebe zabudovaný aj zavlažovací systém.

Náš tip:

Vertikálna záhrada z drevených paliet

Vertikálnu záhradu si môžete zhotoviť aj svojpomocne. Dobre na tento účel poslúžia vyradené drevené palety. Nachystajte si tiež geotextíliu, kovové pripináčiky, alebo klinčeky, kladivko, zeminu, rastliny a krhlu s vodou.

Postup:

Paletu očistite a na zadnú stenu palety aj jej spodnú časť pripevnite geotextíliu. Paletu položte naplocho na zem a jej vnútorný priestor vyplňte zeminou. Do medzier medzi latkami zasaďte rastliny a dobre zalejte vodou. Následne nechajte rastliny aspoň týždeň, dva zakoreniť, potom už môžete paletu postaviť do vertikálnej polohy a umiestniť na požadované miesto pri stene alebo múriku. Nezabudnite ukotviť.

zdroj foto evita-ochel pixabay

Odoslať komentár