15 Jún, Sobota
 19 °C
TOP

Vypestujte si za oknom zázvor

Zázvor alebo ďumbier lekársky, je koreňová zelenina, ktorá je považovaná za jedno z najzdravších korení. Má veľa priaznivých účinkov na naše zdravie a je skvelým pomocníkom v boji proti nachladnutiu. A hoci zázvor pochádza z juhovýchodnej Ázie, dopestovať si ho môžete aj doma za oknom.

Ak zvyknete v kuchyni využívať koreň zázvoru zakúpený v obchode, isto sa vám niekedy stalo, že sa na ňom vytvoril púčik. Využite to a hľuzu zasaďte. Môžete si tak vypestovať peknú izbovú rastlinu, ktorá sa vám o osem až desať mesiacov odmení prvou úrodou.

Takto sa to podarí

-V obchode si vyberte kvalitný koreň. Mal by byť tvrdý, s minimom vrások.

-Pripravte si väčší kvetináč s drenážnymi dierami v dne a dno vysypte štrkom do výšky dvoch až troch centimetrov.

-Kvetináč naplňte substrátom pre izbové rastliny, prípadne použite záhradnú zeminu zmiešanú s kvalitným kompostom v pomere 1:1.

-Zázvor zasaďte pukom smerom nahor, zahrňte 2 až 5 centimetrovou vrstvou substrátu. Ak budete do kvetináča sadiť viacero koreňov zázvoru, dodržte vzájomné rozstupy minimálne 20 cm.

-Následne rastlinu zalejte a kvetináč umiestnite na teplé miesto – najlepšie na okno orientované na východ, pretože zázvor nemá v obľube priame slnko.

-Pôdu udržujte po výsadbe vlhkú no nie premočenú.

-Zázvor má rád izbovú teplotu od 20 do 25° Celzia. Počas leta ho však môžete premiestniť aj na balkón, terasu či do záhrady.

-Približne do 2 – 4 týždňov by sa mali objaviť prvé zelené výhony. Vtedy už môžete začať rastlinu raz za mesiac prihnojovať. Dorásť môže do výšky 60 až 100 cm.

-Úrodu zázvoru môžete zberať postupne – vždy odhrňte a odreže len takú časť koreňa, akú budete potrebovať na najbližších pár dní a zvyšok nezabudnite opäť zahrnúť substrátom.

Pozor! – Tak ako v prípade iných liečiviek, ani so zázvorom to nemožno pri používaní preháňať. Odporúčaná denná dávka zázvoru pre dospelého človeka je približne 4 gramy denne, deti do dvoch rokov by nemali zázvor užívať vôbec a obozretné by mali byť aj tehotné a dojčiace matky, ktoré by mali zázvor užívať zriedka a aj to len v malých dávkach. Rovnako u citlivých ľudí môže aj menšie množstvo zázvoru spôsobiť pálenie záhy alebo kožné vyrážky.

zdroj foto WebTechExperts pixabay

Odoslať komentár