14 Jún, Piatok
 15 °C
TOP

Veľké jarné upratovanie

Jar je už tu, Veľká noc nám pomaly klope na dvere a to je pre väčšinu z nás impulz pustiť sa do jarného upratovania. Popri bežne dostupných prípravkoch na čistenie si môžeme zvoliť aj ich ekologickejšie varianty. K tomuto účelu nám dobre poslúžia ocot, soľ, citrón či sóda bikarbóna, ktoré sa pravdepodobne nájdu v každej domácnosti.

Ocot

-vyčistí okná tak, že do vedra s horúcou vodou prilejte ocot, okná poumývajte a následne vyleštite novinami.

-rozžiari koberce. Potom ako ich vysajete, zarobte do vedra vodu s octom a koberec kefou poriadne vyčistite.

-varnú kanvicu zbaví vodného kameňa tak, že do nej nalejete ocot a povaríte. Následne v kanvici viackrát za sebou prevarte dostatočné množstvo čistej vody, až potom ju začnite opäť používať.

Soľ

-rozžiari vaše záclony, stačí ak ich dve hodiny pred praním namočíte do vody, v ktorej ste rozmiešali za hrsť soli.

-vyčistí kuchynský drez a to tak, že do misky nasypte lyžicu soli, zrieďte s octom a vymiešajte na kašu. Tú potom pomocou hubky naneste na drez a nechajte 10 minút pôsobiť, následne opláchnite čistou vodou.

-vyčistí výlevku v kuchynskom dreze a zbaví ju zápachu. Potrebovať budete roztok, ktorý si pripravte z 200g hrubej soli a dvoch litrov vriacej vody – poriadne rozmiešajte a vlejte do výlevky.

Sóda bikarbóna

-vyčistí práčku a zbaví ju zápachu. Do zásobníka určeného na prací prostriedok nasypte pol hrnčeka sódy bikarbóny a práčku zapnite bez prádla – len naprázdno.

-vyčistí rúru na pečenie a to tak, že zmiešate jeden balíček jedlej sódy bikarbóny s 3 polievkovými lyžicami vody. Vznikne vám pasta, ktorú potom naneste na požadované časti rúry a nechajte pôsobiť pokojne aj hodinu – čas závisí aj od miery znečistenia rúry. Následne rozpustenú nečistotu odstránite vlhkou utierkou.

Citrón

-vyčistí kachličky. Citrón rozkrojte a šťavu vymačkajte priamo na čistú hubku. Kachličky poutierajte, nechajte na nich šťavu pár minút pôsobiť a potom vyčistite utierkou, ktorú ste predtým namočili do teplej vody.

-vyčistí vodovodné batérie. Citrón rozkrojte a potierajte ním vodovodné batérie, prípadne aj kuchynský drez.

-vyčistí mikrovlnnú rúru. Do misky nalejte vodu a vložte do nej plátky citróna. Vložte ju do mikrovlnky a tam ju zohrievajte dovtedy, pokiaľ nebude celé okienko zarosené, trvá to približne sedem minút. Nechajte paru pôsobiť ešte päť minút a až potom otvorte dvierka a rúru utierkou jemne očistite.

zdroj foto pixabay

Odoslať komentár