22 Júl, Pondelok
 31 °C
TOP

Postupné opravy bytu, alebo radšej celková rekonštrukcia?

Bývate v byte, ktorý má už niekoľko desiatok rokov za sebou? Ani pri najlepšej vôli a starostlivej pravidelnej údržbe sa nevyhnete tomu, aby ste z času na čas niečo pokazené nemuseli „hasiť“.

Rozmýšľate čo skôr, či je urgentnejšia rekonštrukcia kuchyne, kúpelne, alebo wc? Čo tak zvážiť možnosť pustiť sa do toho naraz? V kuchyni treba modernizovať aj elektrické spotrebiče, rovnako v kúpeľni. Aj keď tie moderné sa vyznačujú pomerne nízkymi príkonmi, predsa len – staré elektrické hliníkové elektrické obvody na tri ističe to už nezvládajú. A je tu ešte jeden vážny problém – hliníkové vedenia sa rokmi „vyparujú“ – to je laický výraz, nebadateľne, po mikrometroch sa prierezy vodičov zmenšujú, uvoľňujú sa kontakty a dochádza k takzvanému naťahovaniu oblúka – iskreniu, najmä elektrické zásuvky v starých bytoch občas „prskajú“, to je posledná a veľmi vážna výzva, že si vyžadujú zásah, inak vám byt pokojne môže zhorieť tak, ako je. Rekonštrukcia elektrických rozvodov je v takom prípade naozaj nevyhnutná. Napríklad aj v podobe výmeny vodičov z medené.

Podobné je to aj s vodoinštaláciou. Opravíte síce nespoľahlivý odvod splaškovej vody z wc, ale na inom mieste sa systém plastových odpadových trubiek uvoľní a keď doň zasiahnete ešte pri stavbe sprchového kúta, rozpadne sa. Takže, najlepšie je po toľkých rokoch vymeniť všetko až po stúpačku. Zdatný inštalatér to zvládne pomerne rýchlo a náklady na celkovú výmenu a jednorazový pobyt odborníka u vás sú oveľa nižšie, ako keď si ho voláte pravidelne na drobné zásahy.

To isté sa týka stavebných zásahov – posúvania priečok, navážania materiálu a vynášania odpadu.

V neposlednom rade veľmi uľahčíte život susedom, ak im oznámite, že rekonštrukčné práce vo vašom byte budú trvať napríklad dva týždne a nie že sa od vás bude ozývať buchot a klopkanie a vŕtanie niekoľko mesiacov.

Po zvážení všetkých „pre a proti“ sa celková rekonštrukcia oplatí organizačne aj finančne viac, ako postupné opravy, ktoré v konečnom dôsledku úžitkovú, ale aj nominálnu hodnotu vašej nehnuteľnosti nijak nezvýšia.

Odoslať komentár