28 Marec, Štvrtok
 7 °C
TOP

Pravidlá bezpečnej jazdy na bicykli či elektrickej kolobežke

V uliciach miest pribúdajú cyklisti, ale aj ľudia jazdiaci na elektrických kolobežkách. Používajú ich nielen ako hobby, ale čoraz častejšie aj ako každodenný prostriedok dopravy do práce či do školy. Zhrňme si teda základné pravidlá, ktoré by mal ovládať každý cyklista či kolobežkár.

Pravidlá pre cyklistov

-Dieťa do 15 rokov musí mať počas jazdy na hlave riadne upevnenú prilbu, to platí aj pre dieťa prevážané v sedačke.

-Na bicykli sa jazdí v pravo, a predovšetkým na cestičke pre cyklistov. Kde nie je, jazdí sa po pravom okraji cesty.

-Po chodníku smú jazdiť len deti do 10 rokov, a to pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Samé môžu deti jazdiť po cestičke pre cyklistov, lesnej a poľnej ceste a v obytnej zóne.

-Jazdiť na bicykli smie osoby len sama, jazda v páre je možná len na tandemovom bicykli.

-Dieťa do 10 rokov môže viesť na pomocnom sedadle, na to určenom, len osoba staršia ako 15 rokov

-Na cestičke pre cyklistov smiete ísť aj dvaja vedľa seba, nesmiete však ohroziť ostatných. Všade inde sa môže jazdiť len jednotlivo za sebou.

-Obe ruky musia byť na riadidlách, jednu ruku môžete uvoľniť len v prípade, ak s ňou ukazujete zmenu smeru jazdy.

-Počas jazdy nikdy nesmiete používať mobil alebo iné zariadenie, nesmie sa viesť pes ani iné zviera.

-Pokiaľ jazdíte v meste, obci alebo na cestičke pre cyklistov, hladina alkoholu vo vašom dychu nesmie prekročiť 0,5 promile. Na iných miestach je tolerancia alkoholu nulová.

-Aj na bicykli platí zásada „vidieť a byť videný“, preto je povinnosťou mať na bicykli umiestnené odrazové svetlá, prípadne mať reflexné prvky umiestnené na sebe. Za zníženej viditeľnosti musí byť bicykel navyše vybavený osvetlením vpredu aj vzadu.

-Ak jazdíte na elektrickom bicykli, nezabúdajte, že pokiaľ najvyššia rýchlosť elektrobicykla presiahne 25 km/h, a jeho menovitý výkon presiahne 0,25 kW, potrebujete na jeho riadenie príslušné vodičské oprávnenie.

Prilba je dôležitá

Polícia v súvislosti s jazdou na bicykli upozorňuje, že cyklisti sú jednými z najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. „V podstate jediné, čím si môže cyklista chrániť zdravie a život v prípade nehody, je prilba. Aj keď nie je v zákone používanie prilby prikázané všetkým cyklistom, polícia odporúča ju používať, a to nie len pri jazde mimo, ale aj v rámci miest a obcí. Buďte zodpovední, aby ste čo najviac zvýšili svoju šancu na šťastný návrat domov,“ upozorňuje Zlatica Antalová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave.

Pravidlá pri jazde na elektrickej kolobežke

Medzi základné pravidlá pri jazde na elektrickej kolobežke patrí dodržanie veku, pričom zelené kolobežky môžu používať ľudia nad 18 rokov, v prípade elektrických kolobežiek je to vek nad 15 rokov a deti mladšie ako 15 rokov smú jazdiť na elektrických kolobežkách len po cestičkách pre cyklistov, poľných a lesných cestách, či v obytnej zóne.

Ostatné pravidlá:

-Pokiaľ jazdíte po chodníku, vaša rýchlosť nesmie prekročiť rýchlosť chôdze.

-Jazdiť musíte vpravo, pričom nemôžete ohroziť ani obmedziť chodcov či cyklistov.

-Na kolobežke sa smie viezť človek vždy len sám. Ak idú viacerí kolobežkári, môžu ísť len jednotlivo za sebou, nie vedľa seba.

-Riadidlá musia držať oboma rukami, jednu ruku môžu uvoľniť len v prípade, ak s ňou ukazujú zmenu smeru jazdy.

-Počas jazdy nikdy nesmiete používať mobil alebo iné zariadenie, nemôžete viesť psa ani iné zviera.

-Pokiaľ jazdíte v meste, obci alebo na cestičke pre cyklistov, hladina alkoholu vo vašom dychu nesmie prekročiť 0,5 promile. Na iných miestach je tolerancia alkoholu nulová.

-Elektrickú kolobežku zaparkujte tak, aby netvorila prekážku pre ostatných.

Informácie poskytlo oddelenie komunikácie a prevencie KR PZ Trnava

Odoslať komentár