25 Apríl, Štvrtok
 12 °C
TOP

Pozor „psí“ kliešť sa prebúdza

Prevažne teplé zimy prajú kliešťom. Niektoré druhy, napríklad pijaka lužného, ktorý je nebezpečný pre psov, už môžeme pozorovať vo voľnej prírode – na južnom Slovensku a v nížinách. „Majitelia psíkov by už preto mali nasadiť protikliešťovú ochranu,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej facebookovej stránke.

Pijak lužný (Dermacentor reticulatus) je nebezpečný pre psov, prenáša krvného parazita babéziu (Babesia canis). Tá napáda červené krvinky a spôsobuje vážne ochorenie, babeziózu psiu, na ktoré neliečené psy aj umierajú. „Človeka tento kliešť bežne nenapadne, možno výnimočne, keď ich psíčkar oberá zo psa. Pre človeka však táto babézia psia nie je nebezpečná, aj keby ho takýto kliešť napadol,” vysvetľuje doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a dodáva: „Kliešť pijak sa prebúdza po roztopení snehu pri dennej teplote nad nulou. Za teplých zím bez snehu ho nachádzame aj v decembri a januári. Teda už je bdelý a na južnom Slovensku sa s ním psíčkari už stretávajú.“

Pijak lužný má podľa odborníka „siestu” v lete, na ktorú sa ukladá keď kvitnú agáty. Keď odkvitnú, čo je jún, tak už ho na vegetácii nenájdeme.

Sezónu kliešťov nám pripomenú bahniatka

Kliešť obyčajný sa po zime prebúdza neskôr, zväčša v marci, keď denná teplota dosahuje 7 až 8 stupňov Celzia a trvá dlhšie. „Na vegetácii sa to prejavuje kvitnutím vŕb a osík, objavia sa „bahniatka“. Bahniatka ako symbol jari sú aj signálom, že sa prebúdza kliešť obyčajný – aj ten s radosťou napáda psy, čo signalizuje kliešťovú sezónu v horskej (karpatskej) oblasti Slovenska, kde kliešť pijak ešte nie je, ale pomaly sa tam šíri. Koncom marca kvitnú bahniatka aj v Tatrách a kliešte sú už aj tam, bežne do výšok 1000 metrov nad morom, čo je napríklad poloha Starého Smokovca. Všetko, čo je nižšie (do 300 m n.m.), má už kliešte prebudené aj začiatkom marca. Máme nálezy kliešťa obyčajného z Teplého Vrchu už z februára,” približuje B. Peťko.

Kliešť obyčajný, ktorý napáda človeka, sa obvykle prebúdza v marci. Už počas zimných mesiacov sa však u ľudí odporúča začať s prevenciou – očkovaním proti kliešťovej encefalitíde.

zdroj foto Pezibear pixabay

Odoslať komentár