Pozor pri kúpe exotického živočícha
Ak plánujeme zaobstarať si exotického živočícha, mali by sme si dávať podľa polície pozor na to, či ho nekupujeme z nelegálneho obchodu a chovu.
Enviropolícia v tejto súvislosti upozorňuje na varovné signály:
Ohrozené živočíchy
Ak obchodovanie s určitým živočíchom ohrozuje jeho prežitie, jeho medzinárodný obchod je obmedzený až zakázaný prostredníctvom Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). „Ak je živočích určený na predaj uvedený v tomto zozname, je to významný indikátor, že sa niečo môže diať,“ uvádza plícia. Ak máte pochybnosti, poradí Vám Štátna ochrana prírody SR, Vedecký orgán SR https://www.cites.sk/?page_id=20. Keď zistíte, že živočích na predaj je uvedený v zozname CITES, overte si na stránke Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, či je jeho kúpa legálna.
Chýbajúce dokumenty
Členské štáty Európskej únie (EÚ) vyžadujú na nákup a predaj živočíchov osobitnú dokumentáciu, ktorá je spojená s legálnosťou nákupu, chovu a držby exotických živočíchov. Požiadajte predajcu o nahliadnutie do nej. „Ak máte pochybnosti, overte si právne predpisy, ktoré platia vo vašej krajine, tu: https://www.minzp.sk/cites/. Alebo sa obráťte priamo na Výkonný orgán CITES, ktorým je Ministerstvo životného prostredia SR, odbor regulácie obchodu s ohrozenými druhmi citesma@enviro.gov.sk,“ radí polícia a dodáva, že vybrané druhy živočíchov musia byť nezameniteľne označené (uzavretým nesnímateľným krúžkom, mikročipom), preto je nevyhnutné skontrolovať, či údaje o označení v predloženom dokumente presne súhlasia so skutočným označením kupovaného živočícha.
Podozrivé spôsoby platby
„Ak predajca požaduje platbu len pomocou netradičných metód, ako sú krypto meny, výlučne hotovosť alebo platby prostredníctvom tretích strán, je to významný indikátor, že niečo nemusí byť v poriadku,“ upozorňuje polícia.
Anonymní predajcovia
Pri kúpe živočícha je dôležité poznať predávajúceho. Ak predávajúci pracuje legálne, má veľa dôvodov na to, aby zverejnil, kto je (napríklad meno, dostupnosť, referencie, zákaznícky servis). Popritom nelegálni predajcovia chcú zostať v anonymite. „Predajca, ktorý chce používať len online koncové šifrované správy, ako sú WhatsApp, telegram a Signal, je veľmi podozrivý. Pri nákupe online vždy používajte funkciu chatu na stránke, ak ju má, pretože webstránka ich môže monitorovať. Podozrivé môže byť aj to, že predaj živočícha by sa mal uskutočniť na verejnom priestranstve ako napríklad parkovisku, čerpacej stanici pohonných hmôt. Môže to znamenať, že predajca chce skryť svoju skutočnú identitu,“ popisuje polícia.
Neprofesionálne správanie
Preskúmajte informácie, ktoré máte o predajcovi. Vyzerá jeho webová stránka profesionálne? Predajcovia na internetových fórach, inzeráty so zlou gramatikou, podozrivými používateľskými menami a e-mailovými adresami a (nekvalitne) nafotografovanými vizuálmi sú tiež podľa polície podozrivé.Mali by ste sa vyhýbať aj živočíchom, o ktoré je zle postarané, respektíve ktoré sú držané v zariadeniach s nevyhovujúcimi hygienickými podmienkami či malých plastových alebo polystyrénových nádobách.
„V prípade akýchkoľvek pochybností radšej živočícha nekupujte! Nenechajte sa zlákať výhodnými ponukami, to, čo ušetríte, môžete zaplatiť na pokute za porušenie pravidiel respektíve v mnohých prípadoch môžete prísť aj o samotného živočícha,“ uzatvára polícia.
Ilustračné foto zdroj foto bergslay pixabay