12 September, Štvrtok
 12 °C
TOP

Pozor na nákup liekov

Odborníci opätovne upozorňujú na obozretnosť pri nákupe liekov. Vyhnete sa tak tomu, že sa dostanete k falšovaným liekom, ktoré sú neraz spojené s mnohými rizikami.

„Akékoľvek lieky na internete je možné predávať iba cez schválenú a registrovanú internetovú stránku kamennej lekárne, ktorá má na svojom webe umiestnené bezpečnostné logo. Po kliknutí na logo sa vám zobrazí stránka ŠÚKL, kde sa nachádza zoznam všetkých registrovaných lekární,“ uvádza na sociálnej sieti Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a dodáva, že prostredníctvom internetového výdaja je možné vydávať iba lieky, ktoré sú registrované v SR a ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, čiže takzvané voľnopredajné lieky. Lieky viazané na lekársky predpis môže vydávať iba osoba, ktorá dosiahla vysokoškolské vzdelanie v odbore farmácia, a to len v kamennej lekárni. „Lieky na predpis rovnako nevymieňajte alebo nedarujte iným osobám napríklad prostredníctvom sociálnych sietí a rôznych inzertných portálov,“ prízvukujú odborníci.

Hrozí riziko

Pri nákupe liekov mimo legálneho reťazca existuje veľké riziko, že sa dostanete k falšovaným liekom. „Falšované lieky v niektorých prípadoch vzhľadovo naozaj vyzerajú ako originál a v domácom prostredí pacient nemá možnosť odhaliť, že sa jedná o falšovaný liek. Môžu však obsahovať napríklad jedy na potkany, cement, ťažké kovy ako arzén, hliník a ortuť, protimrazové zmesi, farby na steny, parketový vosk, farbivá do tlačiarní a podobne. Falšované lieky sú spojené s mnohými rizikami – častokrát neobsahujú žiadnu účinnú látku, prípadne jej obsahujú nedostatok alebo nadbytok. Na liečbu ochorenia preto môžu byť príliš slabé, čo môže mať za následok zhoršenie zdravotného stavu. Naopak, pri príliš vysokej koncentrácii účinnej látky hrozí predávkovanie. Nezriedka sa objavujú prípady, keď prípravok obsahuje úplne inú účinnú látku, ako deklaruje predávajúci,“ popisujú odborníci.

zdroj foto autor pexels pixabay

Odoslať komentár