16 Jún, Nedeľa
 17 °C
TOP

Chystáme vianočné pečivo

Najkrajšie sviatky roka sú už za rohom, a tak sa väčšina z nás púšťa do vianočného pečenia. Do našej zbierky receptov pribudli dva, o ktoré sa s vami radi podelíme.

Zlepované linecké kolieska

Suroviny: 150 g hladká múka, 50 g práškový cukor, 100 g maslo, 1 žĺtok, lekvár podľa výberu, práškový cukor na posypanie

Postup: V miske zmiešame múku, práškový cukor, zmäknuté maslo a žĺtok. Vypracované hladké cesto odložíme na 20 minút do chladničky. Potom ho vyberieme a rozvaľkáme medzi dvoma potravinárskymi fóliami na hrúbku asi 2mm. Pomocou formičiek vykrajujeme z cesta rovnaký počet plných koliesok a koliesok s otvorom – napríklad hviezdička, srdiečko či stromček. Pečieme v rúre vyhriatej na 175°C asi 5 až 7 minút. Upečené plné koliesko potrieme lekvárom, koliesko s otvorom posypeme práškovým cukrom a spojíme ich.

Orechové snehové sušienky

Suroviny: 3 bielky, 250 g práškový cukor, 250 g pomleté orechy, práškový cukor na posypanie, tortové oblátky

Postup: Bielky vyšľaháme do tuha. Po častiach pridáme práškový cukor a orechy. Z tortových oblátok vykrojíme pomocou okrúhlej formičky s priemerom 3 až 4 cm kolieska a poukladáme ich na plech vyložený papierom na pečenie. Pripravenú hmotu naplníme do cukrárskeho vrecúška (alebo mikroténového sáčku – nezabudneme odstrihnúť špičku) a nastriekame na pripravené oblátky. Pečieme v rúre vyhriatej na 150°C asi 15 až 20 minút.

Náš tip

Pri pečení sme použili teplovzdušnú rúru, pričom rozdiel v teplote medzi klasickou elektrickou rúrou a teplovzdušnou rúrou je asi 15 až 20 °C. Pri pečení v klasickej elektrickej rúre teda pridáme približne 15 až 20 °C, treba však priebežne kontrolovať, pretože každá rúra pečie inak.

zdroj foto RitaE pixabay

Odoslať komentár