16 Jún, Nedeľa
 17 °C
TOP

V Košickom kraji pribudla útulňa

Vo Volovských vrchoch, v katastrálnom území obce Vyšný Medzev, pribudla nová turistická útulňa s unikátnou architektúrou. Turistom poskytne bezpečné útočisko. Jej výstavbu zabezpečil turistický klub Hikemates v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom a krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Útulňa sa nachádza v lokalite Kloptáň medzi Gelnicou a Vyšným Medzevom a turisti sa k nej môžu dostať z obce Vyšný Medzev. Ide o lokalitu s najčistejším ovzduším na Slovensku, preto si milovníci prírody môžu v okolí naplánovať aj zastávky ako je Medzevský hámor, Jasovská jaskyňa či rastlinný kostol sv. Ladislava nad obcou Debraď. Nová útulňa poskytne turistom prechádzajúcim trasou SNP alebo nadšencom turistiky v tejto oblasti komfortné útočisko s kapacitou 10 lôžok, priestor na stravovanie a menšiu piecku. „Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším zásahom do prostredia. Útulňa vo Volovských vrchoch poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,” vysvetľuje spoluautor projektu Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates, odkiaľ prišiel v rámci projektu „Zaži útulne“ podnet.

Podľa košického župana Rastislava Trnku je dobrou správou, že sa cestovný ruch v kraji rozvíja, chce preto v projekte pokračovať a budúci rok podporiť výstavbu ďalšej turistickej útulne. „Útulne sú špecifické priestory, ktoré poskytujú všetko, čo v prírode turistom absentuje. V praxi ochránia pred dažďom, vlhkom a sú skvelým miestom na regeneráciu. Objekt vo Volovských vrchoch poskytne nocľah na pričniach, miesto na konzumáciu jedla a návštevníci tam nájdu aj piecku. Útulňa disponuje pultovou strechou, ktorá prečnieva nad vstupom a spolu s bočnými fasádami vytvára závetrie. Aj tu platí iba jedno, je lepšie raz vyskúšať ako stokrát počuť. Srdečne pozývam spoznať Košický kraj aj novinku na trase SNP”, uviedol predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka.

Výstavbu turistickej útulne zafinancovala krajská organizácia cestovného ruchu sumou 65 724, 92 eur.

Zdroj informácií a foto KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár