16 Január, Štvrtok
 2 °C
TOP

Užime si potulky Horehroním

Leto je skutočne veľmi vhodným obdobím na potulky prírodou. Pre tých, ktorí sa chystajú lepšie spoznať Horehronie a túžia obdivovať jeho očarujúcu prírodu, sme nachystali tipy na nenáročné vychádzky.

Náučný chodník Tále

Náučný chodník vedie od vodnej nádrže Tále do obce Bystrá. Pôjdete lesíkom popri golfovom ihrisku a neskôr drevenými lávkami popri koryte Bystrianky. Na trase nájdete zábavno – edukačné prvky o lese ako dendrofón, tripexeso, či hlasy lesa, ktoré môžete spoznávať pomocou aplikácie s názvom Lesní svet. Ďalšia etapa chodníka je venovaná včelárstvu, ale nájdete tu aj drevenú sochu jeleňa v životnej veľkosti.

Vajskovský vodopád

Ak túžite obdivovať pozoruhodný deväť metrov dlhý Vajskovský vodopád, vyberte sa do Vajskovskej doliny, rozprestierajúcej sa severne od obce Dolná Lehota. Vašim štartom môže byť turistický rozcestník Črmné v Dolnej Lehote, odkiaľ sa asfaltovou cestou lemovanou vajskovským potokom môžete vydať k poľovníckej chate Dve vody. Pri chate sa cesta rozvetvuje dvoma smermi, a tak si môžete v Kulichovej doline pri pamätníku uctiť obete lavíny, alebo môžete turistickým chodníkom pokračovať k vášmu cieľu vedúcemu cez Pálenice, teda k Vajskovskému vodopádu. Počítať treba len s nenáročným miernym stúpaním a v cieli budete za približne tri hodiny. Naskytne sa vám podhľad na kaskádovitý vodopád obklopený lesom.

Z Hornej Lehoty k hradisku – Hrádok

Národnú chránenú kultúrnu pamiatku Hrádok (834 m. n. m.), sídlo niekdajších Keltov, tvorí sústava výšinných hradísk, ku ktorému vedie náučný chodník. Východiskovým bodom vašej vychádzky, ktorá bude dlhá približne 3,5 km, môže byť izba „Kelti na Horehroní“, ktorá je situovaná v centre obce Horná Lehota. Odtiaľ sa vydáte po modrej turistickej značke. Archeologický výskum, ktorý v lokalite Hrádok prebiehal v rokoch 1999 až 2002 dokázal, že táto poloha bola osídlená počas trvania doby železnej a jej prví osadníci – Kelti, sa zaoberali predovšetkým spracovávaním železa, čo dokazujú cenné objavené nálezy. Lokalitu Hrádok si zamiloval dejateľ slovenského národného hnutia Samo Chalupka, ktorý pôsobil i v obci Horná Lehota a rovnako významná česká spisovateľka Božena Nemcová.

Náučným chodníkom k najväčšej hojdačke

Najväčšia horehronská hojdačka je súčasťou náučného chodníka Od prameňa Rimavice k prameňu Ipľa. Nachádza sa priamo vedľa lavičky zaľúbencov, ktorá je ideálnym miestom na oddych pre unavené nohy. K hojdačke je možné dostať sa hneď niekoľkým rôznymi spôsobmi – na bicykli, pešo alebo v zimnom období aj na bežkách, pričom východiskovým miestom je obec Lom nad Rimavicou. Najväčšia horehronská hojdačka s výškou 4 m je skutočným skvostom v regióne. Na nej si môžu oddýchnuť a užiť si výhľady na okolité hory a dedinky až dve osoby. Z vrcholu hojdačky sa naskytá úchvatný pohľad na Nízke Tatry, Klenovský a Ľubietovský Vepor. V prípade jasného počasia je možné vidieť aj Vysoké Tatry a malebnú obec Lom nad Rimavicou.

Unikátne železničné technické dielo

Veľkým lákadlom pre turistov prechádzajúcich cez východnú časť regiónu Horehronie je i jedna z našich najfotografovanejších technických pamiatok Chmarošský viadukt, nachádzajúci sa za obcou Telgárt. Tento 113,6 metrov dlhý a 18 metrov vysoký železničný most bol postavený v 30. rokoch 20. storočia na trati 173 Červená Skala – Margecany, priamo pod majestátnou Kráľovou hoľou, a je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na území bývalého Československa.

Informácie a foto poskytla Oblastná organizácia cestovného ruchu Horehronie

Odoslať komentár