22 Máj, Streda
 22 °C
TOP

Urobte si výlet k Čertovej peci

Pohorie Považský Inovec ukrýva mnoho pekných miest. Takým je aj 27 metrov dlhá obojstranne priechodná jaskyňa Čertova pec, ktorá je zároveň najstarším doloženým jaskynným sídlom na území Slovenska.

Vydajte sa na miesto, ktoré vás vráti v čase až hlboko do praveku a objavte čaro krasovej jaskyne Čertova pec. Nachádza sa pri obci Radošina, trochu bokom od cesty, pri horskom prechode Havran. Ak sa k nej vydáte autom, zaparkovať môžete pohodlne kúsok od obce pri motoreste, ktorý má rovnaký názov ako jaskyňa. K Čertovej peci vás potom povedie zelená turistická značka, ale pokojne k nej môžete kráčať aj vyšliapaným chodníčkom, na ktorý cestou natrafíte. Jaskyňa sa pred vami objaví po pár minútach chôdze.

Jaskyňu obýval človek neandertálskeho typu

Jaskyňa Čertova pec je jedinečná aj tým, že sa tam našli dôkazy viacnásobného pravekého osídlenia, pričom ide o najstaršie jaskynné osídlenie u nás. Jaskyňu preskúmal v rokoch 1958 – 1961 Juraj Bárta z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Vtedy sa potvrdilo, že Čertovu pec obýval človek neandertálskeho typu, neskôr kultúra szeletien z obdobia mladšieho paleolitu. V roku 1981 bola jaskyňa vyhlásená za chránený prírodný výtvor a v roku 1994 za prírodnú pamiatku.

Vychádzka k jaskyni Čertova pec je vhodná aj pre menej zdatných výletníkov, a rovnako ju zvládnu aj deti. Jaskyňa je verejnosti celoročne voľne prístupná.

Informácie poskytla OOCR Rezort Piešťany

autor foto: Tatiana Nevolná

Odoslať komentár